75 rocznica zaginięcia ORP Orzeł

Dzisiaj mija 75 rocznica zaginięcia okrętu ORP ORZEŁ, który miał zgodnie z wydanymi rozkazami powrócić w dniu 8 czerwca 1940 r. do bazy w Rosyth, z której rozpoczął w dniu 23 maja 1940 r. swój ostatni patrol bojowy. 
 
W związku z niepowrotem w zakreślonym terminie okręt został uznany za stracony wraz z całą załogą. Dowództwo brytyjskie oficjalnie uznało okręt za utracony 10 czerwca, zaś Kierownictwo Marynarki Wojennej podało informację o zaginięciu okrętu 12 czerwca, a dzień później wydało rozkaz o treści:
 
„Marynarze. Nową ponieśliśmy stratę – w walce z nieprzyjacielem zginął O.R.P. „ORZEŁ” wraz z całą załogą. Dowódca i załoga zapisali jedną z najchlubniejszych kart w historii Polski i legenda o ich czynach przetrwa wieki. Pokolenia przyszłej Polski na tej legendzie wychowywać się będą. Ona scementuje więzy nierozerwalne Narodu z morzem. Dziś O.R.P „Orzeł” jest symbolem wielkości Narodu Polskiego, który mając takich Synów jak Jego Załoga – zginąć nie może. Cześć pamięci bohaterów” – rozkaz dzienny Kierownictwa Marynarki Wojennej nr 32 z dnia 13 czerwca 1940r.
 
W Gdyni przed wejściem do Muzeum Marynarki Wojennej ma powstać jesienią pomnik upamiętniający poległych marynarzy. Inicjatywę tą podjęła firma SANTI, która od roku jest również zaangażowana w realizację projektu ‘SANTI Odnaleźć Orła” mającego na celu odnalezienie zaginionego okrętu. 
 
Tomasz Stachura, szef projektu: „Naszym celem jest nie tylko odnalezienie zaginionego okrętu ale również odświeżenie pamięci członków bohaterskiej załogi, która walczyła dla Polski w czasie II wojny światowej.”
 
Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Stachura
Szef Projektu „SANTI Odnaleźć Orła”
Prezes Zarządu SANTI sp. z o.o.
kom: + 48 693-418-032 
e-mail: stachura@santidiving.com 
 
Zobacz też: 

Tagi: