"Matki i statki" wystawa na statku-muzeum "Sołdek"

Narodowe Muzeum Morskie i Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego zapraszają na nową wystawę, która dotyczyć będzie pomijanego często dziś morskiego obyczaju - rozbicia butelki szampana się o burtę statku... 

Rozbicie szampana to nie wszystko. Jest to moment, w którym statek otrzymuje imię, zazwyczaj schodząc w tym momencie z pochylni, staje się też domem na długie miesiące dla załogi. Chrzty okrętów Marynarki Wojennej odbywają się teraz niezwykle rzadko, a ostatnim chrztem cywilnej jednostki była uroczystość podniesienia bandery na Adamie Asnyku w 2009 r., zbudowanym w chińskiej stoczni dla Chipolbroku. 
 
Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego postanowił uczcić pamięć o matkach i ich statkach. Narodowe Muzeum Morskie udostępniło ponad 400 m kw. ładowni Sołdka i zaoferowało pomoc merytoryczną przy organizacji wystawy. 
 
Każda z nas zbierała pamiątki, zdjęcia, wycinki artykułów składające się na swoisty album rodzinny jednostki. Powstał także specjalny film, w którym o swoich statkach opowiadają matki chrzestne i kapitanowie. Jego fragmenty będą prezentowane podczas wystawy. Trzeba było jednak sporo ciekawych tematów pominąć oraz dostosować ekspozycję do naszych obecnych możliwości finansowych. Będziemy kontynuować zbieranie środków, gdyż planujemy poszerzyć ekspozycję o katalog i dodatkowe elementy podczas trwania wystawy. A na Sołdka zapraszamy już od najbliższego czwartku. 
 
"Matki i statki", wystawa dostępna od: 12.06.2015,
Statek-muzeum "Sołdek",
ul. Ołowianka 9-13 w Gdańsku (wystawa czynna w godzinach otwarcia muzeum - do końca października)

Tagi: