Odkryto najstarszy polichromowany strop na Pomorzu Zachodnim

Specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Szczecinie odkryli w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie w gminie Banie najstarszy dotąd znany na Pomorzu Zachodnim polichromowany strop.

O znalezisku poinformowano na oficjalnej stronie WUOZ w Szczecinie. Badacze ustalili, że deskowania stropu z 3. ćwierci XVI wieku położono wtórnie na jętkach osiemnastowiecznej więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu. „Tak określona metryka zabytku uprawnia stwierdzenie, że strop z Górnowa jest najstarszym znanym stropem polichromowanym na Pomorzu Zachodnim!” – wyjaśnia Michał Dębowski z WUOZ w Szczecinie.

Precyzyjne określenie wieku drewnianych elementów konstrukcyjnych było możliwe dzięki analizom dendrochronologicznym wykonanym na próbkach drewna przez prof. dr. hab. inż. Marka Krąpca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ten sposób określono precyzyjną datę ścięcia drewna użytego do budowy więźby dachowej. Uzyskano datę pomiędzy 1702 a 1704 rokiem, co jest zgodne z napisem wyrytym na jednej z jętek (1705 rok). Więźba dachowa została wykonana z drewna sosnowego i bukowego.

Jak informują specjaliści z WUOZ w Szczecinie, prowadzone są konsultacje na temat dalszego sposobu postępowania konserwatorskiego z nowo odkrytym zabytkiem. Planowane jest udostępnienie stropu dla szerszej publiczności, jednak kluczowe jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

/PAP - Nauka w Polsce

Fot. Michał Dębowski/WUOZ w Szczecinie

Tagi: