„Habit i zbroja” - międzynarodowy film o Zakonie Krzyżackim

„Habit i zbroja” to film dokumentalny w reżyserii Pawła Pitery („Tajemnice Watykanu”, ‘Świadectwo”), producentem wiodącym jest Dorota Roszkowska (Arkana Studio). 

Scenariusz filmu opowiada kompletną historię Zakonu NMP Domu Niemieckiego (tzw. krzyżaków), od momentu jego założenia w czasach krucjat na Ziemi Świętej pod koniec XII wieku, aż do usunięcia z ziem pruskich w pierwszej połowie XVI wieku. Prezentuje zobiektywizowaną i odbrązowioną wizję zarówno zakonu jak i Rzeczpospolitej. Film „Habit i zbroja” dokona zrewidowania historii. Relacje zakonu i Rzeczpospolitej zostaną przedstawione jako strategiczna gra między mocarstwem przynoszącym do Europy Wschodniej nowoczesny, wręcz korporacyjny, model państwa a sprytnym i wytrawnym graczem, który z czasem stanie się europejską potęgą. Tym samym autorzy filmu staną w opozycji do ugruntowanej w społecznej świadomości wizji historii nakreślonej przez działa Henryka Sienkiewicza i Jana Matejki.

Film będzie koprodukcją polsko-litewsko-niemiecką, otrzymał dofinansowanie na produkcję z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polsko-Niemiecki Fundusz Co-Developmentow, Litewskiego Centrum Filmowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Najważniejsza część zdjęć (do części fabularyzowanej m.in. z udziałem rekonstruktorów)  zostanie przeprowadzona w roku 2016, a premiera filmu planowana jest na koniec 2017 roku.

Zwiastun filmu: http://www.arkanastudio.pl/films2/habit-armour/index.php?lang=pl&sec=6

Tagi: