Spotkanie poświęcone życiu i twórczości Eugena Dekkerta

Muzeum Narodowe w Szczecinie  z okazji 150. urodzin szczecińskiego malarza pejzażysty i marynisty Eugena Dekkerta zaprasza na spotkanie poświęcone życiu i artysty, które poprowadzi dr Bogdana Kozińska. 

W dniach 21–28 sierpnia 2015 muzeum pokaże wszystkie prace artysty ze swoich zbiorów. To kolejna odsłona projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie”, w ramach którego dzieła wyjątkowych twórców. 

Eugen Dekkert jest jednym z najbardziej znanych szczecińskich malarzy pejzażystów. Urodził się 21 sierpnia 1865 roku w Szczecinie. Jego ojciec, Hermann Dekkert, zajmował się handlem hurtowym i w tym kierunku wykształcił również syna, wysyłając go m.in. na praktykę do Anglii. Jednak jeszcze w szczecińskim Gimnazjum Mariackim młody Eugen miał okazję uczyć się rysunku u znanego szczecińskiego malarza i pedagoga – Augusta Ludwiga Mosta. Rozbudzone wówczas zainteresowanie sztuką rozwinął dopiero w latach 90. XIX wieku, studiując na Akademii Sztuk Pięknych (Akademie der Bildenden Künste) w Monachium u Theodora Hummla, pejzażysty eksperymentującego z impresjonizmem i ekspresjonizmem. Tam również zetknął się i zafascynował stylem szkockiej grupy artystów Glasgow Boys, który wyrósł z naturalizmu i realizmu brytyjskiego, pozostając jednocześnie pod wpływem francuskiego impresjonizmu. W 1899 roku Dekkert przeniósł się więc do Glasgow i w tamtejszej School of Art kontynuował studia. Szkockie malarstwo z subtelnymi odcieniami wilgotnego powietrza i zamglonymi pejzażami zdeterminowało jego wczesną twórczość. Stworzone tam nadmorskie krajobrazy Szkocji i północnej Anglii przyniosły mu pierwsze sukcesy i uznanie. 

W czasie studiów wyjeżdżał na plenery do Włoch, Francji i Holandii. W latach 1899–1913 jego dzieła wystawiano w Royal Glasgow Institute of Fine Arts, a sam Dekkert po ukończeniu nauki rozpoczął pracę na swojej wcześniejszej uczelni, w Glasgow. W tamtym okresie jego pejzaże pokazywano w Monachium, Dreźnie i Berlinie, a w 1901 roku wziął udział w Międzynarodowej Wystawie Jubileuszowej w Monachium, na której przyznano mu złoty medal. Prezentował swoje prace także na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Obrazy Dekkerta znajdowały nabywców wśród czołowych muzeów Niemiec, Anglii czy nawet Australii, „Kąpiące się dzieci trafiły” do Muzeum Miejskiego w Szczecinie. 

W 1903 roku Dekkert przeniósł się do St. Monan, wioski rybackiej położonej na wschodnim wybrzeżu Szkocji, gdzie nadal malował marynistyczne oraz wiejskie pejzaże. Po kilku latach wrócił jednak do Monachium i dołączył do stowarzyszenia Monachijskiej Secesji, a książę Bawarii Luitpold Wittelsbach uhonorował go złotym medalem za działalność artystyczną. 

W 1922 roku osiedlił się w Diessen nad jeziorem Ammersee. Tematy alpejskie, ale przede wszystkim samo jezioro i żaglówki zdominowały w tym okresie jego malarstwo. Nadal odbywał podróże artystyczne po Niemczech, na Śląsk i do Włoch. Mimo że nie mieszkał na stałe w Szczecinie Dekkert był mocno związany ze swym rodzinnym miastem i Pomorzem. Często bawił tu w latach 20. i 30. XX wieku, m.in. ze względu na fascynujące go ruchliwe życie portu. Ponadto uczestniczył w wystawach Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (Pommerscher Verein für Kunst und Kunstgewerbe), Pomorskiego Związku Artystów (Pommersche Künstlerbund), którego był współzałożycielem, Północnoniemieckiej Secesji (Norddeutsche Sezession) oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Muzealnego (Stettiner Museumsverein), jako jego członek. 

W uznaniu pracy artystycznej Muzeum Miejskie przyznało Dekkertowi atelier na Hakenterrasse (obecnie Wały Chrobrego) z widokiem na Odrę. Przyjeżdżał do Szczecina regularnie co najmniej do swoich 70. urodzin (1935), by malować port, ruch przy nabrzeżu rybnym czy Łasztownię ze starymi spichlerzami. Jego prace zyskały tak dużą popularność w mieście, że sam Dekkert zlecał ich powielanie, w formie odbitek graficznych. W 1937 roku przeniósł się na stałe do alpejskiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen, gdzie zmarł 19 stycznia 1956 roku w wieku 91 lat.

Współcześnie obrazy Dekkerta znajdują się w ofercie zarówno lokalnych antykwariuszy, jak i największych światowych domów aukcyjnych. I choć nie osiągają zawrotnych cen dzieł najbardziej znanych impresjonistów, to wciąż są uważane za dobrą inwestycję. W Szczecinie jego prace cieszą oczy kilku wytrawnych kolekcjonerów, jednak najwięcej prac znalazło poczesne miejsce na wystawach Muzeum Narodowego w Szczecinie, które wciąż szuka możliwości powiększenia kolekcji obrazów tego nieco tajemniczego, acz bystrego obserwatora natury, światła, koloru i ruchu portowego.

Obrazy Eugena Dekkerta w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie:

1. Pejzaż górski, XIX/XX w.
2. Mostek w Dąbiu, 1. ćwierć XX w.
3. Widok na wieżę w Gocławiu, 1. połowa XX w.
4. Nabrzeże Rybne w Szczecinie, lata 20. XX w.
5. Widok na port i Wzgórze Zamkowe, ok. 1930
6. Fragment portu w Szczecinie, lata 30. XX w.
7. Port w Szczecinie z panoramą miasta, lata 30. XX w.
8. Fragment portu w Szczecinie, 1934–1940
9. Widok na Podzamcze, przed 1940
 

Spotkanie poświęcone życiu i twórczości Eugena Dekkerta

23 sierpnia 2015 (niedziela), godz. 12.00

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina

ul. Księcia Mściwoja II 8.

Wstęp wolny.

Zobacz również:

„Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego w Szczecinie

„Janusz Towpik. Natura i fantazja. Ilustracje” - wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciło się o obrazy Malczewskiego i Chapira

Tagi: