Premiera Teatru Ulicznego Stoczni Gdańskiej

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w najbliższą niedzielę, 23 sierpnia,na premierę "Utworu o Stoczni i sąsiadach" w wykonaniu teatru Stocznia. Jest to autentyczna opowieść o gdańskich wdowach, izolatorkach i robotnikach. Historie dramatyczne, realistyczne i sentymentalne. W role aktorów wcielili się mieszkańcy Trójmiasta, którzy na co dzień pracują, uczą się i wychowują dzieci. W chwilach wolnych współtworzą teatr Stocznia. 


Teatr Stocznia realizowany jest w ramach projektu Zrozumieć Sierpień – inicjowanego przez Europejskie Centrum Solidarności – obywatelskich obchodów Sierpnia ‘80, które dzieją się w gdańskich dzielnicach. Scenariusz „Utworu o stoczni i sąsiadach” napisało samo życie. – Te historie znajdowałam różnymi drogami – mówi Rita Jankowska, reżyserka i dramatopisarka, która ma już na swoim koncie wiele realizacji teatralnych zaangażowanych społecznie. – Wędrowałam po dzielnicy wokół stoczni, przeprowadzałam wywiady, rozmawiałam z mieszkańcami, paniami ze sklepów. Aktorzy to amatorzy ochotnicy, zarówno osoby młode, studenci, jak i rodzice, emeryci. – W spektaklu jest dużo mocnych momentów. To były trudne czasy, dla niektórych bolesne. Ci, którzy przeżyli lata osiemdziesiąte na pewno odnajdą tam trochę siebie – opowiada Iwona Chudowicz, emerytka, jedna z aktorek teatru Stocznia. 

Od listopada 2014 roku we środy artyści spotykają się w Europejskim Centrum Solidarności. – Byłem ciekawy jak te historie można przekazać w formie teatru. Jest to bardzo ciekawe podejście do tematu więc cieszę się, że mogę brać udział w tej akcji – mówi debiutujący w spektaklu gdynianin, Konrad Radlak, na co dzień właściciel niewielkiej kawiarni. Nad tekstem zespół pracował m.in. za pomocą dramy. To wymagający sposób prezentacji wydarzeń, jednak skłaniający do głębokiej refleksji. – Taki styl pracy integruje grupę, pozwala na pracę nad emocjami – komentuje reżyserka. Premierę zaplanowano na 23 sierpnia 2015 roku. W teatr zamienią się tereny sąsiadujące z Europejskim Centrum Solidarności – ulice i hala stoczniowa. O muzyczny klimat zadbają artyści grupy Remont Pomp, w instrumenty zamieniając tuby spawalnicze i młotki.

"Utwór o Stoczni i sąsiadach"

Niedziela, 23 sierpnia, godz. 20.00

Murze na ulicy Robotniczej, Gdańsk. Kolejne sceny rozegrają się na ulicy Jaracza oraz w hali stoczniowej.

Wstęp wolny

Tagi: