“Origines et mutationes circa principio Mare Balticum” - międzynarodowa konferencja na faktorii

“Origines et mutationes circa principio Mare Balticum” jest coroczną konferencją skupiającą się na historii krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego – ich rozwoju, wzajemnych kontaktach czy konfliktach od wczesnego średniowiecza do XIX wieku. Ma ona charakter interdyscyplinarny i jest otwarta dla wszystkich przedstawicieli nauk historycznych – archeologów, antropologów, historyków czy historyków sztuki.
 
Wydarzenie jest organizowane przez pracowników i doktorantów Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z innymi instytucjami oraz samorządami.
 
W 2014 roku hasłem przewodnim konferencji był szeroko pojęty transfer – wiedzy, technologii, ludzi. W referatach podjęto takie problemy, jak kontakty słowiańsko-skandynawskie na Bornholmie, działalność angielskich dyplomatów w Gdańsku czy trendy artystyczne łączące Czechy i Pomorze. Wśród blisko 30 referentów zgromadzonych w auli Narodowego Muzeum Morskiego znaleźli się przedstawiciele najważniejszych polskich ośrodków naukowych oraz badacze z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Publikacja pokonferencyjna z tego wydarzenia jest w przygotowaniu.
 
W tym roku organizatorzy chcą skupić się na wymianie i władzy, dwóch hasłach, które są wprawdzie bardzo szerokie, ale stwarzają przez to olbrzymie możliwości dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w konferencji. Ponownie liczymy na przedstawicieli wszystkich nauk historycznych z całej Europy, z którymi porozmawiamy o historii nad Bałtykiem. W dniach 3–5 września 2015 roku gościć nas będzie Bałtycki Międzynarodowy Park Kulturowy Faktoria w Pruszczu Gdańskim, położony zaledwie 15 minut jazdy autobusem od centrum Gdańska.
 

Tagi: