Kamień pamięci o Kresowianach

W tym roku mija 70 lat od momentu, gdy do Gdańska dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców, zwanych wówczas repatriantami. Po II wojnie św. w Gdańsku i Sopocie osiedliło się ponad 40 tysięcy Kresowiaków. Gdańsk, mimo iż posiada tysiącletnią historię, po 1945 r. budował na nowo swoją tożsamość. Każdy z przybyszów miał wpływ na to, czym stało się to miasto i jakie jest obecnie.

70. rocznica przybycia do Gdańska pierwszych transportów ekspatriantów z Kresów stanowi okazję do podziękowania wielu ludziom, którzy wnieśli istotny wkład w powstawanie „Gdańska od nowa”. Rada Miasta Gdańsk ogłosiła rok 2015 „Rokiem Pamięci o tych, którzy przybyli do Gdańska z dawnych kresów wschodnich Polski”. W ramach obchodów tego roku, zdecydowano o zlokalizowaniu kamienia pamiątkowego przy dawnym dworcu Gdańsk-Kłodno, gdzie docierały wagony z przesiedleńcami. Odsłonięcie kamienia odbędzie się w sobotę 5 września (o godz. 12.00), w powiązaniu z odbywającym się festiwalem „Wilno w Gdańsku”. Inicjatywa ustawienia obelisku to wspólny pomysł władz miasta i Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Z okazji 70. rocznicy przybycia Kresowian do Gdańska w niedzielę 6 września o godz. 12.00 w gdańskim Kościele Św. Trójcy odbędzie się też Msza Święta poświęcona Kresowianom i koncert w wykonaniu Chóru Gminy Kolbudy Camerata Santa Cecylia.

Plakat promujący wydarzenie

 

Tagi: