Teledysk z ORP Orzeł

Powstała piosenka poświęcona pamięci okrętu i marynarzy ORP Orzeł.

Polski okręt podwodny ORP Orzeł został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w stoczni De Schelde w Vlissingen w Holandii. Jego budowę zawdzięcza się społecznej zbiórce pieniędzy, w którą włączyły się między innymi: Liga Morska i Kolonialna oraz Fundacja Łodzi Podwodnej. Okręt brał udział w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Podczas internowania w estońskim Tallinie, pozbawiony map morskich i pomocy nawigacyjnych dokonał brawurowej ucieczki. Po przedostaniu się do Wielkiej Brytanii rozpoczął służbę u aliantów, patrolując Morze Północne.

Na swojej liście zanotował w tym czasie zatopienie niemieckiego transportowca Rio de Janeiro, który przewoził wojska niemieckie planujące inwazję na Norwegię. W ostatni patrol wypłynął 23 maja 1940 roku.

Na święto niepodległości zespół OBERSCHLESIEN nagrał piosenkę poświęconą legendarnemu okrętowi. W wideoklipie są m.in. materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Teledysk można obejrzeć: TUTAJ

 

pc

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

 

 

 

Tagi: