Sztuka najmłodsza - kolejna udana aukcja w Sopocie

W Sopockim Domu Aukcyjnym odbyła się Aukcja Sztuki XXI wieku. Jest to zaprezentowanie prac 49 artystów i ich 48 niepowtarzalnych prac artystycznych. Twórcy, których można oglądać w galerii nie są już debiutantami –  to osoby mające w swoich artystycznych dossier wiele wystaw w Polsce i za granicą, nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich i światowych konkursach artystycznych.

Sala wypełniona była po brzegi znawcami sztuki oraz prywatnymi kolekcjonerami. Wyprzedano niemal wszystkie pozycje katalogowe. Wszystkie prace licytowane były od kwoty 1,5 tys. zł. Dużą popularnością cieszyła się m.in obraz olejny na płótnie Ewy Prończuk-Kuziak z cyklu „Martwa natura” przekraczając licytowaną kwotę 4 tys. zł.

W ofercie SDA regularnie są prace wybitnych polskich artystów. Dotychczas licytowano m.in prace Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa, Jerzego Kossaka - syan Wojciecha Kossaka, czy artystów związanych z polskim wybrzeżem - Eugeniusza Dzierzenckiego czy Henryka Baranowskiego.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się aukcja ponad 140 map, ilustracji i planów z XVII-XVIII wieku wystawiona na aukcję 21 listopada. widok Waplewa okazał się jednym z kilku trzech podobnych znanych widoków. Unikat został zakupiony przez oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku - Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie. Pałac w Waplewie odzyskał swój blask, jesteśmy teraz na etapie kompletowania eksponatów i powiekszania kolekcji. - mówi Maciej Kraiński, dyrektor Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Widok pałacu autorstwa Franza Hartwiga będzie jednym z ciekawszych nabytków naszje placówki.

Aukcje Sztuki XXI wieku w Sopockim Domu Aukcyjnym będą odbywały się cyklicznie, co kwartał. Większe odstępy czasowe między poszczególnymi wydarzeniami pozwolą na dokładne wyselekcjonowanie najciekawszych prac i tym samym przygotowywanie najlepszych ofert aukcyjnych.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas naTwitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: