Polskie gwiazdy Atlantyku w unikatowym zbiorze zdjęć

Muzeum Marynarki Wojennej, Pomorska Oficyna Wydawniczo-reklamowa oraz Jerzy Drzemczewski zapraszają na promocję albumów: "M/S Piłsudski Duma II Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "Legenda Batorego w fotografii".

Transatlantyk „Batory” jest bez wątpienia najsłynniejszym statkiem w historii polskiej floty handlowej. Raczej nie ma osoby, która nie słyszałaby o tym statku.  „Legenda Batorego w fotografii” jest 33 letnią fotograficzną podróżą poprzez dzieje statku. Autorowi udało się zgromadzić ponad 620 zdjęć które przybliżają nam jego historię i klimat panujący na pokładzie. Każda fotografia ma swój dość oszczędny ale wiele mówiący komentarz. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów GAL-u (Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A.), Polskich Linii Oceanicznych, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, kilkudziesięciu członków załogi „Batorego” oraz własnej bardzo bogatej kolekcji autora.

M/S Piłsudski - ambasador Rzeczypospolitej na morzach i oceanach.

M/s "Piłsudski", gdy w sierpniu 1935 r. wchodził do służby w polskiej flocie, był nie tylko najokazalszym spośród czterech eksploatowanych wtedy transatlantyków, ale przede wszystkim największym i najnowocześniejszym statkiem handlowym, jaki kiedykolwiek pływał pod biało-czerwoną banderą. Był dumą i chlubą wszystkich Polaków, również tych mieszkających z dala od Polski. Tych ostatnich skutecznie leczył z kompleksów, że pochodzą z biednego, bez morskich tradycji, kraju. W każdym, pierwszy raz odwiedzanym porcie, witały go wielotysięczne tłumy, złożone głównie z przedstawicieli miejscowej Polonii.

M/s "Piłsudski" oprócz swojej zasadniczej funkcji, którą stanowił przewóz pasażerów między Gdynią i Kopenhagą a Nowym Jorkiem i Halifaksem, pełnił również rolę pływającego salonu polskiej kultury i sztuki w najlepszym tego słowa znaczeniu. W tym celu do wyposażenia statku i wystroju jego wnętrz zaangażowano 80 najwybitniejszych polskich artystów malarzy i projektantów. Nieco gorsza dzielność morska "Piłsudskiego", niż wybudowanego 8 miesięcy później jego bliźniaka "Batorego", sprawiły, że to właśnie on w okresach najgorszej pogody na Północnym Atlantyku, był zatrudniany na zazwyczaj wtedy spokojnym Morzu Karaibskim. Wypływał z Nowego Jorku w kilka rejsów wycieczkowych z turystami amerykańskimi na pokładzie. Każdego roku latem odbywał też co najmniej dwie podróże turystyczne z Gdyni, przeważnie na norweskie fiordy i do stolic państw bałtyc kich.

Promocja albumów M/S Piłsudski Duma II Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "Legenda Batorego w fotografii"

19 grudnia, godz. 17:00

Aula Muzeum Marynarki Wojennej

Ul. Zawiszy Czarnego 1B

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: