Dawną przychodnię w Oliwie czeka rozbiórka

W Gdańsku Oliwie rozpoczyna się przebudowa zabytkowego budynku przy al. Grunwaldzkiej 505. W budynku dawnej przychodni ma powstać Hotel Hilton, sklep Lidl oraz przychodnia lekarska z apteką.

Inwestycję realizuje firma Moderna Investment. Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę, prace maja ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Pierwotnie planowano pozostawienie oryginalnych ścian i zbudowanie w środku nowej, betonowej konstrukcji. Niestety - okazało się, że ściany grożą zawaleniem. Z tego powodu podjęto decyzje o ich rozbiórce. Jest to już uzgodnione z wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków.

Dawny hotel  Deutscher Hof Mascotte wybudowano przed rokiem 1915, a więc w tym samym czasie, kiedy w stoczni Parland And Wollf budowano ostatniego z serii transatlantyków, do której należał Titanic.
Z wielkimi statkami hotel łączyło wiele elementów architektonicznych. Wielkie okna, które zdominowały fasadę, czy imponujące schody, które robiły wrażenie nie tylko na gościach hotelowych, ale także pacjentach przychodni. 
Pierwszym właścicielem budynku, położonego najpierw przy Bahnhofstraße 10 lub Danziger Straße 9, a z czasem, kiedy Oliwa została przyłączona do Gdańska, przy ul. Pommersche Straße 137 i od 1 września Adolf Hitler Strasie 505, był niejaki Martin Knaak. W latach 20 – tych XX wieku hotel dysponował 80 łóżkami. W tym czasie przeszedł także rozbudowę. W pierwszych dniach lipca 1926 roku uroczyście otwarto nowe sale towarzyskie, bilardowe, zabawowe, czytelnie i kręgielnie. Odbył się także uroczysty koncert w kawiarni Mascotte. 

Odtworzony zostanie jednak w formie z czasów jego świetności, tuż po otwarciu. Elewacje pozbawione zostaną przybudówek, w które hotel obrósł jeszcze przed wojną, podczas pierwszych remontów.  Likwidacja przybudówki od strony al. Grunwaldzkiej pozwoli w tym miejscu poszerzyć chodnik. Bryła budynku ma być gotowa pod koniec lata.

Wizualizacja przebudowy / fot. Moderna Investment

W zrewaloryzowanej części znajdzie się przychodnia zdrowia i apteka, a w nowym skrzydle hotel Hampton by Hilton z bazą 100 pokojów oraz sklep popularnej sici Lidl o powierzchni 1500 m kw. Dla kierowców zaprojektowano parking na 170 samochodów – przy budynku oraz w podziemnej hali garażowej. Miastu, po długich poszukiwaniach kupca, udało się sprzedać nieruchomość w ubiegłym roku za kwotę 7.642.670 zł. Wartość inwestycji to około 60 mln zł.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/10499-grunwaldzka-505-jest-pozwolenie-na-budowe-dla-moderna-investment