Rycerze i wojowie zaprezentują się na Ujeścisku

Już w przyszły weekend na gdańskim Ujeścisku odbedzie się impreza przybliżająca średniowiecze. Organizatorzy zapowiadają przybycie ponad 50 rekonstruktorów.

Nazwa "Wonneberger Winter Schlacht" to nawiązanie do w sumie najdłużej obowiązującej nazwy Ujeściska - Wonneberg. To swoisty hołd oddany tradycji i bardzo bogatej historii tej miejscowości - dziś gdańskiej dzielnicy.

50 rekonstruktorów

Impreza "Wonneberger Winter Schlacht" narodziła się pod wpływem południowo- i środkowopolskich inspiracji marszami zimowymi wczesnośredniowiecznych rekonstruktorów. Ciepłe przyjęcie pierwszej edycji towarzyskiej w dużej mierze imprezy , oraz gościnne poparcie proboszcza ks. Krzysztofa Homoncika sprawiło iż idea została kontynuowana w kolejnych latach.

 Od samego początku Wonneberg Winter Schlacht jest wspierany przez sojuszniczą Najemną Drużynę Wojów Ulfhoednar stacjonującą na sopockim Grodzisku. W III edycji zgłosiło się ponad 50 osób - z Gdańska, Kościerzyny, Sztumu, Elbląga, Torunia, Olsztyna a nawet Wrocławia reprezentujących pełen przekrój średniowiecza - od wczesnych drużyn jak Ulfhoednar, Heiðrúna, Niflheim czy wrocławski Ulf Ragnarsson Hird po rekonstruktorów późnego średniowieczu Bractwo Rycerskie Ziemi Sztumskiej czy Wolna Kompania Miasta Torunia. Tegoroczna edycja będzie niezwykle interesująca dla publiczności - w postaci niedzielnych finałów konkurencji, oraz pokazów i inscenizacji w tym samym dniu.

Niedzielne walki dla publiki

- Sobota przeznaczona jest bardziej na integrację i szkolenie umiejętności bojowych środowiska - ale i to jest interesujące dla widzów. Impreza jest otwarta dla wszystkich. Jak wspomniałem - sobota to dzień raczej "reko-centryczny:" gdzie przede wszystkim będziemy cieszyli się własnym towarzystwem, ale już niedziela ma być skierowana w formie podziękowania dla społeczności lokalnej - opowiada Piotr "Durrandir" Sieczkowski, organizator imprezy.

Sczegółowy program na plakacie wydarzenia:

Patronem medialnym wydarzenia jest Strefahistorii.pl

foto górne: Odn Inogici

Tagi: