Tak wyglądał wyjazd na studia w XVII wieku - promocja książki w NCK

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Wydawnictwo Athenae Gedanenses zapraszają na promocję książki Romana Dzięgielewskiego pt. "Przygotowanie młodzieży do podróży akademickiej w XVI–XVIII wieku." Spotkanie odbędzie się z udziałem prof. Edmunda Kotarskiego.

W trakcie czytania o szesnasto- i siedemnastowiecznych podróżach młodzieży na studia zagraniczne powstaje pytanie, z jakim przygotowaniem przyszły student opuszczał rodzinny dom, by w nieznanym środowisku gospodarczym, kulturowym, językowym, obyczajowym, wyznaniowym czy też nawet klimatycznym poradzić sobie jednocześnie z nauką i problemami życia codziennego. Skąd nastolatek czerpał wiedzę, w jaki sposób należy w obcym kraju znaleźć i załatwić bezpieczny nocleg lub transport, czym się odżywiać, jak zwalczać choroby, czy jak traktować miejscową ludność?

Roman Dzięgielewski stara się odpowiedzieć na te pytania w swojej książce "Przygotowanie młodzieży do podróży akademickiej w XVI–XVIII wieku." Głównym źródłem wiedzy na ten temat stały się traktaty apodemiczne, w szczególności „Brewiarz apodemiczny” gdańszczanina Samuela Zwickera.

Od końca XVI wieku szansę na znalezienie w jednym miejscu niezbędnych porad i wskazówek dawała lektura wyspecjalizowanych poradników. Na bazie języka greckiego utworzono dla nich określenie „apodemik”, oznaczające traktat, który miał uczyć sztuki roztropnego podróżowania („ars peregrinandi”). Przedmiotem prezentacji są wybrane traktaty o bardzo różnym charakterze - literackim, naukowym, popularnonaukowym i typowe poradniki.

Pojęcie „peregrinatio academica” zaczęło funkcjonować w związku z coraz bardziej popularnymi w XVI wieku, a wręcz modnymi w XVII wieku podróżami poznawczo-edukacyjnymi, których głównym celem było odbywanie lub kontynuowanie nauki na uniwersytetach europejskich. Antoni Mączak stwierdził wręcz, że „od połowy szesnastego do osiemnastego wieku dla europejskich elit poważne, długie podróże stanowiły kulturowy obowiązek, element stanowej tożsamości”. Należy z góry uprzedzić, że już pierwsi twórcy apodemików stanowczo odróżniali podróżowanie edukacyjne od wyjazdów turystycznych, które traktowali pogardliwie, gdyż utożsamiali je z próżniaczym wałęsaniem się.

Brewiarz apodemiczny ( Breviarium apodemicum) wydano drukiem w Gdańsku w 1638 roku. Z istotnych powodów Brewiarz można uznać za dzieło wzorcowe, zwłaszcza dla prac powstałych w XVII wieku. Po pierwsze, daje wyobrażenie o formie, gdyż jest zwarty i przynajmniej częściowo ułożony w postaci numerowanych wskazówek, co przypomina typowe poradniki. Po drugie, jego zawartość w pełni oddaje standardową treść apodemików, porusza podstawowe dla tego piśmiennictwa tematy. Po trzecie, oddaje wartość i klimat tego typu prac, gdzie nie brakuje odwołań do wydarzeń historycznych i do dzieł autorów starożytnych, a to z kolei pokazuje poziom intelektualny i walory literackie tego typu traktatów.

 

Promocja książki Romana Dzięgielewskiego - Przygotowanie młodzieży do podróży akademickiej w XVI-XVIII wieku

15 marca o godz. 17:30

Nadbałtyckie Centrum Kultury

ul. Korzenna 33/35 (Ratusz Staromiejski)

80-851 Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: