Brama Nizinna otrzyma 4,5 mln złotych na prace ratownicze

W budżecie miasta Gdańska uwzględniono 4,5 mln zł na prace ratownicze Bramy Nizinnej. Będzie wykonany remont sklepienia, prace konserwatorskie elewacji i sklepienia, izolacja, wymiana okien i drzwi oraz zagospodarowany zostanie teren wraz z podziemnym łącznikiem.

Jedną z ważniejszych części inwestycji jest przeniesienie ruchu drogowego z zabytkowej bramy. Wkrótce zlecone zostanie wykonanie dokumentacji technicznej, dotyczące zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. Na podstawie tej dokumentacji będzie możliwe oszacowanie kosztów i terminów realizacji. Według wstępnych założeń ruch samochodowy będzie przeniesiony na pobliski most kolejowy.

Po adaptacji mostu, przejeżdżać nim będą mogły pojazdy do 40 ton nośności. Obecnie ruch przez Bramę Nizinną ograniczony jest do samochodów o wadze do 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów miejskich. Tak czy inaczej, jakikolwiek ruch samochodów przez bramę i wywołane przez to drgania powodują niszczenie zabytku. Otwarcie przejazdu przez dawny most kolejowy mogłoby także odciążyć lokalny ruch samochodowy - mieszkańcy Oruni, dzięki temu omijać będą przejazdy kolejowe z często zamkniętmi szlabanami.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: