Żuławy po wojnie - Historia (nie)znana

Muzeum Zamkowe w Malborku Ośrodek konferencyjny Karwan oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zapraszają na spotkanie pt. Żuławy po wojnie - Historia (nie)znana.

Książka „Żuławy w 1945 roku. Ludzie i ich opowieści”, wydana przez Muzeum Stutthof w Sztutowie przy współpracy z Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Zamkowym w Malborku jest efektem projektu, który zrodził się w 2013 r. Grono regionalnych muzealników podjęło współpracę nad organizacją konferencji naukowych, których ideą jest próba namysłu nad dziejami Żuław w 1945 roku, zarówno w ostatniej fazie wojny, kiedy stanowiły one część terytorium Trzeciej Rzeszy, jak i bezpośrednio po zajęciu tych ziem przez wojska sowieckie, które stopniowo oddawały władzę polskiej administracji.

Książka została ona podzielona na trzy grupy problemowe: egzystencja w czasie wojny, powojenna rzeczywistość oraz próby rozrachunku, gdzie zostały zamieszczone interesujące artykuły badaczy, pracowników naukowych wymienionych muzeów a także pracowników Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku.

W czasie spotkania, które poprowadzą: Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie i Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku przedstawiona zostanie również publikacja autorstwa dr Marcina Owsińskiego „Naznaczeni. Stutthof-Obozy-Sztutowo w latach 1945-1962. Dzieje gminy, gromady i miejsca pamięci”. Jest ona poświęcona analizie dziejów niewielkiej społeczności zamieszkującej w XX wieku okolicę miejscowości Sztutowo, która do 1945 roku nosiła nazwę Stutthof i była kojarzona z funkcjonującym na jej terenie w okresie II wojny światowej jednym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

W czasie spotkania można będzie nabyć najnowsze publikacje historyczne Muzeum Stutthof, w tym wydany ostatnio drugi tom z cyklu ,,Żuławy w 1945 roku. Ludzie i ich opowieści" oraz monografię powojennej historii Sztutowa.

Muzeum Zamkowe w Malborku

16 marca, godz. 17.00

Ośrodek Konferencyjny Karwan

Ul. Starościńska 1

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: