45 lat 3 Flotylli Okrętów

Siły 3. Flotylli Okrętów stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do osłony transportu morskiego i reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu.
 
Utworzenie 3. Flotylli Okrętów 11 marca 1971 roku związane było z reorganizacją struktury polskiej Marynarki Wojennej. W skład Flotylli weszły początkowo kutry rakietowo-torpedowe, okręty podwodne i dwa niszczyciele. Przez kolejne lata zarówno wyposażenie jak i sama struktura Flotylli podlegały sukcesywnym zmianom i dostosowaniu do ówczesnych wymogów. Do 1986 roku oraz w latach 1988 - 2003 w składzie 3. FO operowały dwa największe okręty w powojennej historii floty – niszczyciele rakietowe noszące nazwę ORP „Warszawa”.
 
Obecnie 3. Flotylla Okrętów jest największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. Jej siłę uderzeniową stanowią m.in. fregaty, okręty rakietowe i korweta (wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych) oraz okręty podwodne (Dywizjon Okrętów Podwodnych), a od pewnego czasu również dywizjony ogniowe z bateriami rakiet NSM Morskiej Jednostki Rakietowej. W strukturze 3. Flotylli Okrętów jest także Dywizjon Okrętów Wsparcia, Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej, grupa Okrętów Rozpoznawczych, a także 43. Batalion Saperów i 9. Dywizjon Przeciwlotniczy. Pod względem logistycznym działania 3. FO zabezpiecza Komenda Portu Wojennego Gdynia. Jednostki Flotylli przewidziane są głównie do wykonywania zadań uderzeniowych, osłony transportu morskiego i szlaków żeglugowych, zadań hydrograficznych i ratowniczych. Mogą być wykorzystywane m.in. do operacji pokojowych i akcji unieszkodliwiania niebezpiecznych obiektów na morzu oraz w pasie wybrzeża.
 
W 3. Flotylli Okrętów służy ok. 3 tysięcy marynarzy. Siły 3. FO stacjonują w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach w Helu, Rozewiu, Siemirowicach i Ustce. Regularnie uczestniczą w ćwiczeniach krajowych oraz w międzynarodowych manewrach na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, a nawet Morzu Śródziemnym. Już w 1991 roku dwa okręty (ORP „Wodnik” i ORP „Piast”) wzięły udział w operacji „Pustynna Burza” na Zatoce Perskiej. Od połowy lat 90-tych siły 3. FO angażują się w międzynarodowe ćwiczenia Partnerstwa dla Pokoju (m.in. BALTOPS). W marcu 1999 roku, tuż po wstąpieniu Polski do NATO, okręty rakietowe 3. FO, jako pierwsze jednostki Sił Zbrojnych RP, uczestniczyły w ćwiczeniach Sojuszu już na zasadach pełnoprawnego członkostwa. Przez kolejne lata siły 3. FO były obecne w większości ćwiczeń NATO i PdP na Bałtyku. Od 2005 roku okręty podwodne (ORP „Bielik” i ORP „Kondor”), a następnie fregata rakietowa (ORP „Gen. K. Pułaski”) uczestniczą w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym ACTIVE ENDEAVOUR. Flotylla wydziela także swoje siły do elitarnych stałych zespołów okrętów Sił Odpowiedzi NATO. Port Wojenny w Gdyni od wielu lat jest natomiast gospodarzem największych na Bałtyku ćwiczeń międzynarodowych.
 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: