Polskie szable przedwojenne, karabiny z XVIII wieku i militarne pamiątki wystawione na aukcji w Gdańsku

Sopocki Dom Aukcyjny po raz pierwszy podjął sie tematu niezwykle rozległego, łączącego nie tylko historyków – militariów. Portal Strefa Historii z tej okazji otwiera dla Państwa cykl artykułów o najciekawszych przedmiotach aukcji.

Ta dziedzina kolekcjonerstwa wymusza od zainteresowanych tym tematem szczególnej ostrożności i ogromu wiedzy z przeróżnych dziedzin, broni białej i palnej, orderów i odznaczeń, odznak i pamiątek z różnych okresów i dat szczególnych dla historii.

Wszystkie te przedmioty wymagają od kolekcjonera wiedzy nie tylko historycznej, ale i technicznej. Każdy z nich ma swoją, często nienapisaną historię, pośród przedmiotów proponowanych przez organizatorów aukcji wyróżniają się nie tylko szable i broń palna, ale także te najmniejsze, mieszczące się w dłoni. Zapewne każdy kolekcjoner narodowych pamiątek znajdzie jakaś perełkę do swojego zbioru. Są tam pamiątki z czasów żałoby narodowej 1861, powstania styczniowego 1863 i czasów późniejszych, dotykających niemalże już naszą pamięć. Pośród wielu orłów i orzełków noszonych na wojskowych czapkach są również te pamiątkowe na pierścieniach i sygnetach.

Jest nawet orzeł z grotu sztandarowego, któremu nie obcięto korony, co było stosowane nagminnie w czasach Ludowego Wojska Polskiego. Najliczniejszą grupę stanowią szable, bagnety i kordziki, a także inne w formie egzemplarze broni białej. Pośród kordzików polskich jest także egzemplarz z czasów II wojny światowej wykonany zapewne w Anglii.

Liczne są też szable: szabla huzarów wz. 1803 (modyfikacja wz. 1768), szable angielskie oficerskie, niektóre wzory brały udział w powstaniu styczniowym, szabla austriacka wz. 1904 II z Pułku Ułanów Legionów. Godny uwagi jest też bagnet austriacki z polskim temblakiem w bardzo dobrym stanie i z żabką. Broń palną, w nielicznej ilości, reprezentuje strzelba kaukaska skałkowa z XVIII w. i pistolet tej samej klasy. Jest również karabin piechoty – kapiszonowy, wykonany w Gdańsku. Nie zabrakło akcentów orientu, jest kilka szabel tureckich i karabel, niektóre z XIX w. Znakomitym tłem do tego arsenału są grafiki, akwarele i obrazy olejne.

Wspaniale prezentują się grafiki A. Orłowskiego, akwarela Z. Rozwadowskiego, rysunek J. Kossaka i ponad 20 innych, w bardzo dobrych stanach zachowania i militarnym temacie. Organizatorom tej aukcji należy przyklasnąć podjęcia tego tematu i życzyć sukcesu. Niech ta misja propagowania sztuki i kultury na całym gdańskim Pomorzu trwa bez żadnych administracyjnych barier.

Katalog aukcji Militaria

Aukcja Militaria

7 marca - 2 kwietnia 2016

Galeria w Gdańsku, Długa 2/3

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: