Szable oficerskie francuskiej marynarki wojennej wz. 1837

Strefa Historii zaaprezentuje państwu serię artykułów, w których będziemy przedstawiać kolejne piękne unikaty z Aukcji Militaria Sopockiego Domu Aukcyjnego. Dziś - Szable oficerskie francuskiej marynarki wojennej wz. 1837.

W kolekcji militariów Sopockiego Domu Aukcyjnego znajdują się dwie szable oficerskie francuskiej marynarki wojennej, obie zachowane w bardzo dobrym stanie. Po okresie przegranych przez Francję wojen napoleońskich flota wojenna podupadła: oficerowie byli zwalniani ze służby, a okręty niszczały w portach. Nowy okres prosperity dla francuskich wilków morskich nastał wraz z podbojem Algierii w 1830 roku. Do floty zaciągali się młodzi arystokraci, noszący własną broń; zaistniała potrzeba regulacji.

W 1837 roku wprowadzono nowy typ szabli, reprezentowanej przed dwa poniższe egzemplarze; tak wyglądająca paradna broń używana jest we francuskiej marynarce po dziś dzień. Długość głowni broni wynosiokoło 65 cm, całość wraz z pochwą waży niecały kilogram. Koszykowy jelec szabli jest bogato zdobionya żurowym ornamentem roślinnym oraz główką zwierzęcą na końcu jelca. Motywy roślinne zdobią także okucie rękojeści. Na górnym okuciu pochwy widoczny jest element w kształcie muszli – służył on do do datkowego zabezpieczania broni w pochwie za pomocą sznura. Pod tą muszlą, a także na jelcu dostrzec można uniwersalny symbol, stosowany przez marynarki wojenne na całym świecie – zaplątaną we własną linę kotwicę. Co ciekawe, kotwice te nie posiadają żadnych symboli monarchicznych – korony – co pozwala dość jasno datować broń na okres II Republiki Francuskiej, czyli lata 1848-1852.

W kolekcji Sopockiego Domu Aukcyjnego znaleźć można także szpadę oficerską. Od poprzednich militariów różni się kształtem jelca: zamiast ażurowej osłony dłoni po obu stronach zakończonego stemplem jelca znajdują się dwie owalne tarczki, ozdobione ornamentem roślinnym, chorągwiami oraz kotwicą – niezawodnym symbolem wszystkich marynarek wojennych, która tak jak w poprzednim przypadku nie posiada korony, co pozwala datować ją na okres II Republiki.

Paweł Litwinienko,

Kompania Kaperska

 

Zobacz również:

Polskie szable przedwojenne, karabiny z XVIII wieku i militarne pamiątki wystawione na aukcji w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: