Gry planszowe w muzeum. Pierwsza taka wystawa w historii

Po raz pierwszy w historii polskiego muzealnictwa zostanie przygotowana ekspozycja łącząca zabytki archeologiczne związane z grami planszowymi z różnych stron świata oraz kopie tychże gier, w które zwiedzający będą mogli zagrać. Wystawa ta jest ekspozycją nietypową – zamierzamy przedstawić gry planszowe, które odgrywały znaczące role w historii świata.

Dzięki naszej wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywamy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy, czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa ta jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszą człowiekowi, jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?

Na wystawie prezentowane będą po raz pierwszy unikatowe zabytki związane z grami planszowymi pochodzących zarówno z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz ośrodków muzealnych z całej Polski m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Muzeum Narodowe w Krakowie. Ważnym elementem wystawy będą także kopie gier, które udostępnione zostaną zwiedzającym do samodzielnej rozrywki, m.in. gry indiańskie, mankala (najstarsza gra świata), gra hnefatafl (szachy wikingów), gra z Ur (gra z Mezopotamii), senet (gra faraonów). Ekspozycje wzbogacą kolorowe plansze, na których zaprezentowane zostaną ilustracje związane z różnymi okresami historycznym, grami, jak i zasadami gry.

W ramach trwania wystawy zorganizowane zostaną warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy.

Wystawa czasowa: „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji” Miejsce: Grodzisko w Sopocie oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Termin: 07.05.2016 – 15.04.2017 Kurator: Krzysztof Godon

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: