Modernizm powojenny wraca do łask - Hala Olivia odzyska swój blask

Dobre wiadomości dla miłośników powojennej architektury. Gdańska Hala Olivia wreszcie doczekała lepszych czasów i jej bryła nie będzie przysłaniana przez "szmaty" reklamowe.

Hala, wpisana do gminnej ewidencji zabytków  ma zostać doprowadzona do stanu z lat 70. Naprawiona i wyczyszczona elewacja ma współgrać z nowymi przeszkleniami. Całość też ma być iluminowana w kolorze. To dobry kierunek docenienia architektury z lat 70., która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie się myślenia o mieście przez gdańszczan. 

Hala Widowiskowo-Sportowa Olivia w Gdańsku Oliwie została zaprojektowana przez inżyniera prof. Stanisława Kusia, Macieja Krasińskiego i architekta prof. Macieja Gintowta. Gintowt jest twórcą hali Spodek w Katowicach. Obiekt usytuowany przy ulicy Grunwaldzkiej w Oliwie był budowany od roku 1965 do 1972. Charakterystyczna bryła hali ma przedstawiać statek pokonujący morskie fale.

Rozpoznawalne też stały się lwy trzymające herb. W kompleksie hali Oliwia znajdują się dwa pełnowymiarowe kryte lodowiska, z możliwością organizowania imprez na 5,5 tysięcy osób. Obok znajduje się zaplecze gastronomiczne, sportowo-rekreacyjne i hotelowe. W ciągu ostatnich 40 lat w hali odbyło się wiele imprez sportowych, politycznych i kulturalnych. Najistotniejszym był bez wątpienia I Zjazd NSZZ „Solidarność” w 1981 roku.

Również zjazd założycielski Platformy Obywatelskiej w 2001 roku odbył się w oliwskiej hali. Odbyły się tu również pierwsza zawodowa walka w Polsce Dariusza Michalczewskiego czy koncerty takich gwiazd jak Iron Maiden i Eltona Johna. Na koncercie tego drugiego był obecny Lech Wałęsa. W hali odbywały się również targi Baltexpo. Grali tutaj koszykarze Prokomu Trefla w Eurolidze, judocy mieli mistrzostwa Europy, a hokeiści mistrzostwa świata I dywizji.

Ostatnie lata nie były jednak dla hali udane. W 2007 roku inspektorat budowlany zamknął obiekt. Powodem było zagrożenie ze strony spracowanego dachu. Konieczny okazał się remont, który trwał do 2010 roku. Rok później rozwiązano sekcję seniorską Stoczniowca, którego mecze regularnie zapełniały halę. Dodatkowo w Trójmieście pojawiły się nowoczesne obiekty sportowo-widowiskowe: Ergo Arena i hala w Gdyni. Olivia jest coraz bardziej marginalizowana.

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: