Klikamy i wygrywamy dla Muzeum Emigracji w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku"

Muzeum Emigracji dawniej budynek Dworca Morskiego, fot. Michał Puszczewiczełna mobilizacja internautów i nagroda w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku" będzie w Gdyni. Muzeum Emigracji zostało zakwalifikowane do II etapu konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Zwycięzcy zostaną wyłonieni poprzez głosowanie internetowe, które potrwa do niedzieli 8 maja 2016 r.

Do II etapu w plebiscycie zostało zakwalifikowanych 15 wydarzeń, wśród których znalazła się wystawa stała Muzeum Emigracji. Przybliża ona dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada historię Polaków, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA.

Dużą atrakcją jest kilkumetrowa, multimedialna instalacja globu, poświęcona polskiej obecności na świecie oraz projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego. O wyborze najlepszych polskich przedsięwzięć historycznych 2015 roku w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku zdecydują internauci głosując poprzez stronę: whr.muzhp.pl/zaglosuj.

Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się 24 maja w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Przypomnijmy, że w tym roku do konkursu zostało zgłoszonych blisko 200 projektów z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia. Różnorodność projektów świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Uczestnictwo w konkursie zgłaszały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim, jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego oraz instytuty polskie za granicą. Wśród inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki, targi, oraz filmy dokumentalne.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: