W dawnej rzeźni powstaną mieszkania

Fragment zespołu dawnych zakładów mięsnych przy ul. Angielska Grobla w Gdańsku został zakupiony przez Vastint Poland. Spółka należąca do Inter IKEA Property Division wkrótce rozpocznie tu budowę kompleksu mieszkalno-usługowego.
 
Gdańska Rzeźnia Miejska powstała u progu industrialnego boomu na przełomie XIX i XX w. Miasto przechodziło wówczas proces gwałtownej urbanizacji, powstawały firmy i fabryki, trzeba było zapewnić większe dostawy na podstawowe produkty. Rzeźnia była jak na tamte czasy zakładem bardzo nowoczesnym. Od strony lądu prowadziła do niej linia kolejowa, oddana do użytku rok wcześniej. Rzeźnia posiadała także dostęp do nabrzeża kanału Na Stępce. Własne nabrzeże pozwalało zakładom przyjmować statki morskie o wielkości do 1000 RT.
 
Cały kompleks podzielono na cztery funkcjonalne grupy: pierwsza, zlokalizowana przy torach obejmowała przywóz bydła i wywóz mięsa przygotowanego do spożycia. Druga grupa budynków, była tzw. rzeźnią właściwą. W grupie trzeciej przeprowadzano ubój sanitarny. Do grupy czwartej zaliczono budynek administracyjny, stajnię oraz znajdującą się na terenie zakładów restaurację. Nowoczesność zakładu podkreślała też chłodnia czy własna fabryka lodu. Możliwości zakładu w pełni zaspokajały zapotrzebowanie Gdańska na mięso w tamtym czasie. W latach dwudziestych ubiegłego wieku zapotrzebowanie na mięso wynosiło wówczas 2000 świń, 500 wołów i 600 sztuk drobniejszych zwierząt tygodniowo. Dodatkowo rzeźnia mogła "przerobić" dodatkowo 6000 świń tygodniowo z przeznaczeniem ich mięsa na eksport.
 
Zakłady przetrwały walki o Gdańsk w 1945 r. i po wojnie uruchomiono je ponownie. Dobre czasy skończyły się wraz z nastaniem wolności gospodarczej. Firma splajtowała, majątek przejął syndyk, zaczęła się wielka wyprzedaż. Dzisiaj teren straszy fatalnym stanem zachowania budynków, wiele z nich jest regularnie podpalanych, a część zamieszkują bezdomni.

W miarę postępu rewitalizacji najbliższej okolicy, gdzie powstało wiele atrakcyjnych lokalizacji dla turystów. Również i rzeźnia doczekała się inwestora. Vastint Poland, spółka należąca do Inter IKEA Property Division, kupiła dwie działki. Jedną o powierzchni 1,4 ha rozpiętą między ul. Angielska Grobla, Na Stępce oraz drugą o powierzchni 6 ha na terenie dawnych zakładów mięsnych. Na pierwszej działce planowana jest zabudowa usługowo-mieszkaniową,  odnośnie drugiej działki prace koncepcyjne jeszcze trwają.
 
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: