Ceglany ekspresjonizm z... betonu. Kasa chorych z ulicy Wałowej

Wygięty, charakterystyczny budynek z ulicy Wałowej ma zostać wpisany do rejestru zabytków. Niewiele osób zna jednak jego historię i to, ze zbudowany jest głównie z betonu.

Budynek powstawał w latach 1925-1926. Zaprojektował go Adolf Bielefeldt. Był to znany w Gdańsku i Sopocie architekt, który projektował przede wszystkim bogate wille. Budynek z ulicy Wałowej zdecydowanie górował nad okolicą, od południa były dawne koszary, zaś od północy budynki stoczniowe. Siedmiokondygnacyjna Kasa Chorych musiała więc przykuwać oko.

Uważana jest za jeden z najciekawszych budynków 20-lecia międzywojennego w Gdańsku. Co ciekawe, należąca do ceglanego ekspresjonizmu budowla, wykonana jest głównie z... betonu. Cegły są głównie w elewacji. Do budowy zużyto 16 tys. ton cementu i 240 tony prętów zbrojeniowych. Budynek był jednak nie tylko imponujący, ale i nowoczesny.

Znajdowała się w nim m.in. sala konferencyjna, windy, nowoczesna łaźnia i pralnia. Wygodnie mieli też petenci. Do ich dyspozycji była imponująca liczba 28 okienek.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: