Dziś 69 urodziny pierwszego ciągnika URSUS

Równe 69 lat temu, 30 kwietnia 1947 r., Ursus wyprodukował pierwszy po wojnie ciągnik rolniczy. Historia tej polskiej firmy sięga jednak XIX wieku. Na początku profil działalności był nieco inny od znanego obecnie
 
Ursus powstał w bardzo ciekawych okolicznościach. W 1893 r. trzej inżynierowie - Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schonfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami - Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim założyli przy ul. Siennej 15 w Warszawie przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Pieniądze na rozruszanie firmy założyciele wzięli z oszczędności, które składali na posag dla swoich siedmiu córek. Fabryka, która wytwarzała m. in. armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego biła na swoich wyrobach znak "P7P", który należało czytać jako "Posag 7 Panien". Po 9 latach od utworzenia zakładu akcjonariusze zdecydowali się na rozszerzenie produkcji o silniko spalinowe. Potrzebna była jednak nowa, kojarząca się z mocą nazwa. Wybór padł na Ursusa - był on spowodowany fascynacją powieścią Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis", która w latach 1895-96 była drukowana w odcinkach przez Warszawską Gazetę Polską. Pierwszym silnikiem Ursusa była dwusuwowa, jednocylindrowa jednostka posiadała zapłon gruszkowy - głowicę przed rozruchem należało rozgrzać z lampy benzynowej. Gdy motor "zaskoczył" to wydzielające się przy spalaniu ciepło było wystarczające do podtrzymania temperatury głowicy. Wzorowany na szwedzkim Bolinderze silnik generował moc 5 KM.
 
Red. Bartłomiej Chruściński / Zdj. Ursus

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/11444-dzis-69-urodziny-pierwszego-ciagnika-ursus