W Muzeum Marynarki Wojennej o małych jednostkach bojowych

Zapraszamy na promocję książki dr Tomasza Neubauera - adiunkta MMW w Gdyni - pt. Rola małych jednostek bojowych w zapewnieniu bezpieczeństwa morskiego państwa, która odbędzie się 11 maja 2016 r. o godzinie 17 w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Autor w publikacji przedstawił genezę oraz techniczne i bojowe możliwości broni torpedowej i rakietowej. Rozwój kutrów torpedowych z I i II wojny światowej, a także wojennych i powojennych projektach „D-3”, „183” oraz kutrów rakietowych typu „205” wchodzących w skład 3. Brygady Kutrów Torpedowych PMW, a także późniejsze ich wykorzystanie. Dość szeroko opisany został proces technologiczny oraz zmagania polskich inżynierów, stoczniowców i marynarzy z nowo zaprojektowanym i wybudowanym kutrem torpedowym projektu „663D”. Ponadto, autor zwrócił uwagę na problematykę budowy seryjnych kutrów torpedowych przez polski przemysł stoczniowy w ówczesnych zależnościach politycznych i militarnych. W publikacji zwrócono także uwagę na genezę, zakup i wykorzystanie małych okrętów rakietowych typu „205” i na ich główne uzbrojenie – rakiety P-15.

Przedstawiono pierwsze ćwiczenia i zadania oraz współpracę tych okrętów z innymi okrętami i jednostkami Marynarki Wojennej. Autor, oprócz przeprowadzenia żmudnych kwerend w archiwach, zebrał liczne relacje od byłych oficerów i podoficerów. Wspomnienia byłych członków załóg kutrów torpedowych i rakietowych wprowadzają do książki informacje i oceny niedostępne w archiwach. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fotografie publikowane w niniejszej pracy unikatowe, w większości nieznane, zdjęcia niezwykle zasłużonych etatowych fotografów Marynarki Wojennej: Jerzego Uklejewskiego i Stanisława Pudlika. Ich zdjęcia to nie tylko doskonała technicznie dokumentacja wizualna, ale również niebywale estetyczne kadry ukazujące okręty, ludzi i morze w sposób, który zapada w pamięć.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: