Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

Zapraszamy do obejrzenia blisko 100 egzotycznych ozdób i strojów z najodleglejszych zakątków świata oraz fotografii najoryginalniejszych plemion etiopskich z Doliny Rzeki Omo na wystawie „Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej”. Ekspozycja prezentująca zbiory Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu, dostępna będzie w Muzeum Bursztynu od 13 maja do 18 września 2016 roku.

Elżbieta Dzikowska, słynna polska podróżniczka, z wykształcenia historyk sztuki, sinolog i kurator, z wielką pasją od lat gromadzi ozdoby. Biżuteria jest jednocześnie jej osobistą pamiątką z licznych podróży. Właścicielka nie ukrywa, że kieruje się wyłącznie własnym gustem i upodobaniami. Zbiór nie jest zamknięty, Elżbieta Dzikowska ciągle podróżuje, a często głównym celem podróży staje się zdobycie wyjątkowej biżuterii i zrobienie unikalnych zdjęć. Fotografia jest jedną z jej licznych pasji, w których odnosi znaczne sukcesy. Na wystawie obejrzymy portrety przedstawicieli plemion z Doliny Rzeki Omo w Etiopii, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, wykonane przez autorkę w styczniu 2015 r. Elżbieta Dzikowska i Tony Halik zdobyli niebywałą popularność dzięki programom telewizyjnym z serii ,,Pieprz i wanilia”. Przemierzając prawie cały świat nakręcili około 300 odcinków. Byli niezwykłą parą zarówno w życiu, jak i w podróży. Wzajemnie obdarowywali się biżuterią, dlatego w kolekcji znajdują się również słynne broszki Tony’ego Halika. Po śmierci męża, w 1998 r. Elżbieta Dzikowska przekazała większość ich wspólnych trofeów z podróży do Muzeum Okręgowego w Toruniu. W 2003 r. zostało otwarte muzeum jego imienia, jako oddział Muzeum Okręgowego. Dzięki darom Elżbiety Dzikowskiej, Muzeum Podróżników im. Tony’go Halika ma największą kolekcję biżuterii etnicznej w Polsce. O jej wartości świadczy przede wszystkim oryginalność, wyjątkowe połączenia i niezwykłe, jak na biżuterię materiały, takie jak: kły zwierzęce, muszle, nasiona, włókna roślinne. Oczywiście są również przykłady wykonane ze srebra i kamieni ozdobnych, a wśród nich całkiem często występuje bursztyn, pochodzący z tak egzotycznych miejsc, jak Tybet czy Maroko.

Elżbieta Dzikowska, w napisanym przez siebie albumie „Biżuteria świata” udowadnia, że biżuteria etniczna to nie tylko ozdoba, lecz przede wszystkim amulet. Głównym jej zadaniem pozostaje ochrona właściciela przed złymi mocami oraz przynoszenie szczęścia. Biżuteria etniczna powstaje w ścisłej symbiozie ze środowiskiem kulturowym, religijnym, naturalnym. W zależności od kultury może oznaczać coś innego. Każdy przedmiot wiąże się z egzotyczną wyprawą, konkretną osobą i ma swoją odrębną opowieść.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: