Rada Dzielnicy Oliwa walczy o swój zabytek

Zarząd Dzielnicy Oliwa przedstawił Urzędowi Miasta propozycję zmian w zasadach sprzedaży zabytkowego hotelu w Oliwie. Obecnie obiekt stanowi zagrożenie budowlane, dzięki zmianom w przepisach mógłby zostać wyremontowany i oddany na użytek mieszkańcom dzielnicy.

Hotel wybudowano przed 1915 rokiem, jego właścicielem do 1945 roku był Martin Knaak, który w okresie Wolnego Miasta Gdańska wynajmował pomieszczenia organizacjom polonijnym. Po odrestaurowaniu w lipcu 1926 r. hotel posiadał centralne ogrzewanie, ciepłą wodę i mieścił 33 pokoje z 80 łóżkami. Znajdowały się tu: sale towarzyskie, bilardowe, zabawowe, czytelnie i kręgielnie. M. Knaak znany był z życzliwości do Polaków, przeznaczył jedną z sal na zebrania i spotkania towarzyskie organizacji polonijnych m.in.: Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", Towarzystwa Śpiewu "Lutnia" i związku zawodowego kolejarzy oliwskich. W grudniu 1936 r., gdy w Gdańsku u władzy było już NSDAP, w hotelu odbył się koncert orkiestry Czesława Lewandowskiego, z asystą humorzysty Aleksego Kałużnego oraz występami tancerek Liiity Grabowskiej i Mii Podleśnej.

Opustoszały gmach w centrum zabytkowej dzielnicy.

Po II wojnie światowej w budynku funkcjonowały: Delegatura, Zjednoczenie i Zarząd Przemysłu Materiałów Budowlanych (1946), Komenda Wojewódzkiej Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" oraz Okręgowy Urząd Inwalidzki. Następnie uruchomiono tu Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 zlikwidowany pod koniec lat 90. Przychodnia przy al. Grunwaldzkiej 505 pozostawała opuszczona od tego czasu, w tym również sąsiednie budynki mieszkalne (al. Grunwaldzka 507, 509, 511, 513). Część z nich została rozebrana, a w pozostałych pomieszkują bezdomni. Miasto Gdańsk, próbowało wielokrotnie sprzedać budynek, dotychczas bezskutecznie.

Dzielnicowe centrum kultury lub dzienny dom pobytu dla seniora.

Zdaniem Zarządu Dzielnicy Oliwa zajwiększym problemem jest obecny podział działek budowlanych. Zmiana umożliwiłaby ich sprzedaż bez konieczności zakupu zabytkowego budynku. Marek Szreder z Rady Oliwy potwierdził, że jest to konieczne, ponieważ obostrzenia konserwatorskie dawnej przychodni odstraszają potencjalnych kupców. Tomasz Strug z Zarządu Dzielnicy proponował, by ze środków za sprzedaż wolnych działek wyremontować budynek dawnej przychodni na potrzeby dzielnicy np. dziennego domu pobytu dla osób starszych, filii Urzędu Miejskiego dla Oliwy i otaczających dzielnic lub dzielnicowe centrum kultury. Ratunkiem mogą być fundusze europejskie lub wykorzystanie parteru budynku na cele handlowo – usługowe. Powierzchnia dawnej przychodni daje takie możliwości, jest to łącznie 2.708 m2 powierzchni użytkowej w doskonałym położeniu komunikacyjnym: przy pętli tramwajowej i autobusowej oraz w pobliżu stacji SKM. 

Zarząd Dzielnicy zwrócił się w tej sprawie do Piotra Grzelaka, Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej. Urząd miejski nie udzielił dotychczas odpowiedzi na apele. Pojawiła się natomiast informacja o kolejnym przetargu na sprzedaż nieruchomości. Cena wywoławcza to 7.567.000 zł

Tagi: