Zabytkowe hale ZNTK będą nową atrakcją Gdańska?

Zabytkowa hala Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gdańsku Przeróbce odzyskuje blask. Do tej pory nikt nie decydował się na prowadzenie prac przy tak dużym obiekcie przemysłowym - koszta przerastały dotychczasowych inwestorów.

ZNTK w Gdańsku powstały w 1910 roku pod nazwą Eisenbahn Hauptewekstatt Danzig-Troyl. Są pozostałościami jednego z największych tego typu zakładów w mieście. Po II wojnie światowej funkcjonowały jako Warsztaty Kolejowe PKP, później ZNTK. Szybka Kolej Miejska naprawiała tu pierwsze powojenne składy EW90, EW91, EW92 - zwane modrakami. 

W latach dziewięćdziesiątych tereny po gdańskim ZNTK-u trafiły w ręce syndyka. Obiekt przechodził we własność przez kolejnych prywatnych przedsiębiorców. Większości z nich nie poradziło sobie z kosztownym remontem zabytkowych zabudowań. Obecny właściciel hali - firma Grupa Profit 2000 - od kilku tygodni przeprowadza renowację elewacji hali przemysłowej, która dawniej służyła jako miejsce naprawy wagonów towarowych. 

Przeprowadzane prace mają charakter zabezpieczający, na gruntowny remont przyjdzie czas. W tej chwili najważniejsze jest zabezpieczenie budynku i zachowanie historycznego wyglądu obiektu. W kolejnym etapie będą prowadzone prace wzmocnienia poszycia dachu oraz szklenie okien. Wśród planów na przyszłość jest m.in organizacja wydarzeń o charakterze wystawienniczym. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: