Rękopisy i stare druki w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej. Faksymile i reprint

Nowa wystawa w PAN BG to wyjątkowa okazja do obejrzenia kopii najcenniejszych skarbów z europejskich bibliotek. W dniu otwarcia wśród eksponatów pojawi się przedruk słynnej Biblii Gutenberga z połowy XV wieku. 
 
Faksymilia i reprinty, czyli dokładne kopie i przedruki dawnych rękopisów i starych druków, zaczęto publikować w końcu XIX wieku. Przez ponad sto lat w ten sposób rozpowszechniano wśród czytelników i zabezpieczano przed zniszczeniem najbardziej wartościowe dzieła. Dopiero na początku XXI wieku podobną rolę zaczęły pełnić biblioteki cyfrowe. 
 
Na wystawie pokażemy kopie wielu wspaniałych rękopisów, od starożytnej koptyjskiej „Księgi Przysłów” do niemieckiej „Księgi cudów” z XVI wieku. Ponadto zwiedzający zobaczą zabytki literatury z całej średniowiecznej Europy, od hiszpańskiej romantycznej „Księgi dobrej Miłości” do ruskiej tragicznej „Opowieści o Borysie i Glebie”. Zbiór ten wieńczy kopia aktu założycielskiego Uniwersytetu w Pradze z 1348 roku. 
 
Nie mniej cenne eksponaty znajdą się w drugiej części wystawy. Niemiecki „Modlitewnik cesarza Maksymiliana I” z początku XVI wieku jest niezwykłym przykładem druku naśladującego rękopis, zaś reprint „Ustawy rządowej 3 maja 1791 roku” przypomina szczytną kartę polskiej historii. Nie zabraknie również przedruków książek wydanych w mieście nad Motławą, jak „Historyczny opis miasta Gdańska“ R. Curicke z 1687 roku oraz dzieła Jana Heweliusza, których oryginały „od zawsze” znajdują się w zbiorach Biblioteki Gdańskiej. 
 
Zapraszamy na otwarcie wystawy w czwartek 23 czerwca br. o godz. 13 w historycznym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej. Ekspozycja będzie dostępna do 29 lipca 2016 roku.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: