W Wejherowie ścinają kanię

Happening etnograficzny pt. „Ścinanie kani" zobaczyć będzie można w czwartek, 23 czerwca 2016 r. zapraszają Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Fundacja im. ks. Prof. Włodzimierza Sedlaka oraz teatr Zymk. Pochód z kanią wyruszy o godz. 17.00 z muzeum.
 
Wystąpią:
 
Maciej Biberstein – performance malarski,
teatr Zymk – przedstawienie „Ścinania kani" według reżyserii i scenariusza Adama Hebla,
chór Lutnia z Luzina.
Konsultacje etnograficzne – Roman Drzeżdżon, Piotr Schmandt
 
Ścinanie kani to pradawne kaszubskie widowisko obrzędowe, przedstawiane najczęściej w wigilię św. Jana (23 czerwca). Spośród mieszkańców wsi wybierano pierwszoplanowe postaci, m.in. sołtysa, łowczego, sędziego, kata, rakarza. Ich zadaniem było złapanie ptaka kani, symbolu wszelkiego zła i grzechu, jego oskarżenie oraz wykonanie na nim wyroku śmierci poprzez ścięcie szablą lub toporem.
 
Kania według opowiadań ludowych bywała zaklętą w ptaka czarownicą, chciwą kobietą, która nie chciała napoić spragnionego Jezusa, demonem lub czarownikiem. Jeszcze inna legenda mówi o tym, jak kania sprzeciwiła się Bogu, który prosił ptaki o wykopanie w czasie wielkiej suszy studni. Od tego czasu nie może ona pić ze strumieni, jezior a nawet z kałuży, tylko z zagłębień w kamieniach. Wiecznie spragniona lata ona, wołając: „pic, pic", co dla ludzi jest złym znakiem.
 
Ptak ów bywał sprawcą suszy i nieurodzaju, nieszczęść, a także złych uczynków popełnianych przez mieszkańców wsi. Odżegnanie nieszczęść oraz oczyszczenie z grzechów możliwe było poprzez ścięcie tego złego ptaka. Pierwotnie była to żywa kania, obecnie zaś kukła wykonana z gliny, słomy czy siana.
 
Obrzęd ten, o pogańskim rodowodzie, opisywali lub twórczo wykorzystywali w literaturze m.in. Florian Ceynowa, Aleksander Majkowski, Nina Rydzewska czy Jan Rompski.
 
„Ścinanie kani"
 
23 czerwca 2016 r.
godz. 17.00
trasa: z muzeum, przez park do ul. 3 Maja , ul. 3 Maja do ronda i w dół deptakiem miejskim
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
ul. Zamkowa 2 a
strona Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: