Architektura humanitarna. Obozy dla uchodźców miastami przyszłości?

Na czym polega zadanie architektów w obliczu kryzysu migracyjnego na świecie? Czy obozy dla uchodźców są miastami przyszłości? Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do rozmowy o wpływie ruchów migracyjnych na współczesną architekturę.

W czwartek, 7 lipca 2016 r. o godz. 17.00 Magda Qandil, specjalistka w zakresie migracji przymusowych na Bliskim Wschodzie i Martyna Obarska, wicenaczelna „Magazynu Miasta" pokażą ewolucję podejścia do architektury dla wykluczonych. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego o obozie Zaatari w Jordanii. Budowa obozu dla uchodźców w Gao, Mali, fot. mat. prasowe Biennale Architektury w Wenecji Nazwanie „tymczasowym" osiedla, które istnieje od 30 lat, wydaje się absurdem. Niejednokrotnie jednak tak właśnie funkcjonują obozy dla uchodźców. Miejsca, które miały istnieć przez chwilę, w ciągu dekad przemieniają się w faktyczne miasta. Czy obozy dla uchodźców to miasta przyszłości? Architektura humanitarna to tanie budownictwo, nastawione na rozwiązywanie palących problemów biedniejszych rejonów globu. Określane są także mianem architektury społecznej czy partycypacyjnej, ponieważ przy jej wznoszeniu często zaangażowani są jej przyszli użytkownicy. Czy zatem architektura humanitarna jest tworzona „dla" czy „przez" uchodźców?

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji zostaną zaprezentowane konkretne działania w obozach dla uchodźców, realizowane przez samych mieszkańców, ale też architektów czy organizacje pozarządowe. Magda Qandil przedstawi idee Hassana Fathiego oraz współczesnej architektury zaangażowanej. Przybliży też sytuację i architekturę obozów o krótkim okresie trwania (obozy w Grecji i na Bałkanach) jak i obozy-miasta obecne od kilku (Zaatari w Jordanii) do kilkudziesięciu lat (obozy palestyńskie w Libanie i Syrii). Martyna Obarska opowie natomiast o tym, w jaki sposób tematyka architektury humanitarnej jest obecna na trwającym obecnie Biennale Architektury w Wenecji.

fot. gdynia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: