W Gdyni uczą jak chronić architekturę modernistyczną

Gdynia gości właśnie młodych konserwatorów zabytków i specjalistów w tej dziedzinie. Trwają trzydniowe warsztaty Szkoły Letniej PKN ICOMOS - organizacji zrzeszającej konserwatorów zabytków działającej przy UNESCO. Podczas spotkania Gdynia pochwali się dobrymi praktykami ochrony architektury modernistycznej.

Polski Komitet Narodowy ICOMOS już po raz drugi organizuje Szkołę Letnią dla młodych konserwatorów zabytków z całej Polski. Tegoroczne spotkanie odbywa się w Gdyni, a jego hasłem przewodnim jest „Ochrona i konserwacja architektury modernistycznej oraz wartościowanie historycznej architektury". Warsztaty potrwają od 6 do 8 lipca 2016 r.
 
Jak tłumaczy Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków: Spotkanie w Gdyni to rodzaj szkolenia dla pracowników instytucji konserwatorskich, uczelni i pracowni projektowych. Zazwyczaj są to osoby po studiach, które są na początku swojej drogi zawodowej. Spotkanie w ramach Szkoły Letniej daje im możliwość zdobycia i wymiany informacji, poznania się i nawiązania kontaktów branżowych. W tym roku kandydatów do udziału w szkoleniu było 80, ale mogliśmy przyjąć tylko połowę z nich.
 
Celem Szkoły jest przedstawienie aktualnej problematyki ochrony dziedzictwa, wymiana doświadczeń i poznanie najciekawszych działań konserwatorskich podejmowanych w wybranych regionach Polski. Jest ona organizowana w miastach i regionach szczególnie interesujących z konserwatorskiego punktu widzenia. Formuła Szkoły Letniej przewiduje wizyty studialne w wybranych obiektach, wykłady i dyskusje.
 
Druga edycja Szkoły Letniej odbywa się w Gdyni nieprzypadkowo. Bardzo dużo dzieje się tutaj pod kątem architektury. Gdynia ma status pomnika historii UNESCO, realizowanych jest tu również dużo prac konserwatorskich przy zabytkach modernistycznych. A to jest temat, który jest w tej chwili bardzo nośny i interesuje środowisko - opowiada Robert Hirsch.
 
Całe wydarzenie organizowane jest przez KPN ICOMOS, miasto Gdynię, która gości uczestników i ponosi ciężar organizacyjny i finansowy, oraz przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. Wykłady i prezentacje Szkoły Letniej prowadzą doświadczeni specjaliści oraz samorządowcy, badacze, konserwatorzy i projektanci z miejscowych uczelni, urzędów, biur projektowych i innych podmiotów.
 
Gdyński konserwator zabytków dodaje: Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się wykładami, następnie udajemy się na zwiedzanie Śródmieścia, aby oglądać tamtejsze realizacje konserwatorskie. Jutro natomiast odbędzie się objazd po takich dzielnicach jak Oksywie, Grabówek, Redowo czy tereny portowe. A w piątek kończąca sesja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
 
ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) to Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków. Do głównych zadań tej pozarządowej organizacji afiliowanej przy UNESCO należy rozpowszechnianie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków. Ważną formą jej działalności jest także opiniowanie obiektów kandydujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego
 
Polski Komitet Narodowy ICOMOS z kolei zrzesza ponad 220 najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków. Celem organizacji jest popularyzacja polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony zabytków za granicą oraz przeniesienie na grunt Polski najlepszych doświadczeń zagranicznych.
 
fot. B. Betlejewska/gdynia.pl
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: