Odsłonięcie tablicy poświęconej 70. rocznicy aresztowania Danuty Siedzikówny „Inki”

W środę w Gdańsku-Wrzeszczu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej 70. rocznicy aresztowania Danuty Siedzikówny „Inki”.

Uroczystość rozpoczął i poprowadził Dyrektor Spółdzielni Elexmetal Marek Lustig, następnie głos zabrali Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Wśród gości obecny był także Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Wzruszające przemówienie poświęcone okolicznościom aresztowania „Inki” wygłosił Piotr Szubarczyk. Wyjaśnił, że dom przy ul. Wróblewskiego 7, przy którym odbywała się uroczystość, był w 1946 r. lokalem konspiracyjnym V Wileńskiej Brygady AK.

Po aresztowaniu „Inki” właśnie do tego miejsca trafił gryps, w którym napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Obecnie mieszka tam Barbara, córka jednej z dwóch łączniczek wileńskiej AK, sióstr Mikołajewskich (Jadwigi i Haliny), u których „Inka” spędziła ostatnią noc. Do aresztowania sanitariuszki przez Urząd Bezpieczeństwa doszło 20 lipca około godz. 4 nad ranem. Dom objęto obserwacją, a obie siostry pozostawiono chwilowo w spokoju. W późniejszym czasie również zostały aresztowane i skazane na więzienie. Tablicę w asyście honorowej harcerzy odsłoniła Agnieszka Mikołajewska, wnuczka jednej z sióstr. Jako studentka Akademii Sztuk Pięknych wykonała w ramach swojej pracy dyplomowej czteroczęściową instalację poświęconą „Ince”.

Tablicę poświęcił ksiądz Jarosław Czepczyński z Parafii Wojskowo Cywilnej pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku. Warto podkreślić, że inicjatorem przedsięwzięcia i fundatorem odsłonięcia tablicy była lokalna wspólnota i Spółdzielnia Rzemieślnicza Metalowo-Elektrotechniczna Elexmetal w Gdańsku.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: