Koncerty organowe w św. Mikołaju z okazji Jarmarku św. Dominika

W niedziele i poniedziałki, od 31 lipca 2016 r., bazylika św. Mikołaja w Gdańsku rozbrzmiewać będzie dźwiękami przepięknej muzyki organowej. Cykl koncertów w wykonaniu wybitnych artystów – organistów z polskich i europejskich ośrodków muzycznych towarzyszy trwającemu od 31 lipca do 21 sierpnia Jarmarkowi Dominikańskiemu.
 
Ideą cyklu  jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych narodowości i wyznań, kręgów kulturowych, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, umożliwia prezentację muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób. Cykl ten, wzbogacając letnią ofertę kulturalną Gdańska, przyczynia się do promowania Gdańska jako jednego z najważniejszych centrów muzyki organowej na mapie artystycznej Europy Północnej.
 
Okres wakacyjny oraz odbywająca się w tym czasie w grodzie nad Motławą słynna na cały świat artystyczno-handlowa impreza, Jarmark św. Dominika, sprzyjają ruchowi turystycznemu. Dogodne usytuowanie Bazyliki św. Mikołaja, zróżnicowany i przystępny repertuar koncertów, bezpłatny wstęp na wszystkie koncerty cyklu zachęcają Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do udziału w koncertach.
 
Cykl koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika ma również wymiar edukacyjny. Piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach bazyliki św. Mikołaja, przybliżając publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.
 
Wykonawcy:
 
31 lipca – Maciej Zakrzewski, organy
                 Natalia Walewska, skrzypce                      
1 sierpnia – Abraham Alvarado Vargas (Meksyk), organy
                    Mirosław Pachowicz, fagot                                                       
7 sierpnia – Isolde Kittel-Zerer (Niemcy), organy                                           
8 sierpnia – Jan Bokszczanin, organy
                    Krzysztof Olczak, akordeon       
14 sierpnia – Bogdan Narloch, organy
                      Roman Gryń, trąbka                                                                    
Prowadzenie: Tomasz Sadowski / Adam Sadowski
 
 
Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika
 
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
31 lipca-14 sierpnia 2016 r.
 niedziele godz. 14.30, poniedziałki, godz. 20.00
wstęp wolny
Organizatorzy:
 
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: