Vivat Vasa! Vivat Gniew!

Szwedzi zwierają szeregi w cieniu gniewskiego zamku – zbliża się wielka bitwa dwóch królów z rodu Wazów. Vivat Vasa! to plenerowa impreza historyczna pełna atrakcji nie tylko rodem z bitewnego pola. Największa europejska inscenizacja z udziałem husarii potrwa od 30 do 31 lipca 2016 r. Wydarzenie objęte patronatem honorowym marszałka wojewódzka pomorskiego, Mieczysława Struka.
 
W lipcu 1626 roku król szwedzki Gustaw II Adolf, stojąc na czele swego wojska, zajął Gniew. Tutaj właśnie, pod murami gniewskiej warowni, starły się dwie armie, szwedzka i polska – dowodzona przez króla Zygmunta III Wazę. Był to jeden z finałowych momentów trwającej od prawie trzydziestu lat wojny i jednocześnie przełomowa chwila, która zadecydowała o losach Polski.
 
Dla uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia, w Gniewie organizowana jest największa w Europie inscenizacja historyczna, w której jedną z głównych ról odgrywa husaria. W tym roku salwy armatnie i szczęk żelaznego oręża zabrzmią tu po raz szósty. Miłośnicy historii i podróży w czasie znów będą mieli okazję do podziwiania egzercerunków chorągwi husarskiej, musztry autoramentu cudzoziemskiego, pojedynków szlacheckich, wojskowych zabaw obozowych, tańców i wspólnego muzykowania.
 
Ponadto goście, którzy przybędą do Gniewa w tym czasie będą mogli zwiedzić zamkowe muzeum, odwiedzić budzącą grozę męczennicę, strzelnicę czy warsztat mincerski. Dzieci na pewno chętnie spędzą „Wakacje z Duchami".
 
Program imprezy
 
Sobota 8 sierpnia
 
11.30 Salwa Armatnia na Anioł Pański - prezentacja rot, regimentów i chorągwi
 
12.30 – 18.30 Egzercerunki wojsk autoramentu polskiego i cudzoziemskiego (pokazy, musztry, turnieje, sceny poważne i komiczne z życia wojennego i obozowego wzięte, ćwiczenia w zażywaniu muszkietów, pistoletów i artylerii, szermierka szablą i rapierem)
 
15.00 Histeryczny Mecz Polska – Szwecja – spotkanie wojsk w polu gry
 
17.00 Gniewski Turniej Husarski – gonitwy pocztów husarskich z kopią, szablą, pałaszem i koncerzem
 
20.00 Spektakl historyczny „Jak Polacy ze Szwedami A.D 1626 pod Gniewem wojowali"
 
21.30 Tradycyjna Parada z pochodniami wojsk i Publiczności ulicami Gniewu
 
Niedziela, 9 sierpnia
 
11.30 Salwa Armatnia na Anioł Pański
 
12.30 – 15.00 Pokazy, musztry, egzercerunki piechoty, artylerii i jazdy dawnej
 
15.00 Msza Święta w Kaplicy Zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis
 
Ponadto dodatkowo płatne atrakcje:
Historyczny Park Rozrywki – prezentacje i nauka rzemiosł dawnych, wizyta w zwierzyńcu, zdobywanie wieży wspinaczkowej, praktyka w strzelaniu z łuku i kuszy, Historyczny Dom Mody
Wakacje z Duchami – widowisko multimedialne w Lamusie Zamku Gniew
Zwiedzanie Zamku
Ceny biletów:
 
W sobotę bilet wstępu
normalny 15 pln
ulgowy 10 pln
dla mieszkańców gminy Gniew 5 pln 
W niedzielę – bilet wstępu – 5 pln
 
fot. kadr z YouTube 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: