Sopocki Tydzień Sztuki – Rodin, Kasztanka i niezwykłe autoportrety

To już ostatnia prosta aby popatrzeć na znakomitą kolekcję obrazów, jaką na przygotowali najlepsi polscy marszandzi na Sopocki Tydzień Sztuki, organizowany przez Sopocki Dom Aukcyjny. Takie nagromadzenie sławnych nazwisk, oraz wyjątkowych – często nie prezentowanych galeryjnie obrazów, może przyprawić o zawrót głowy. Aukcje ruszają w przyszły weekend, dlatego czasu na oglądanie zostało naprawdę niewiele
 
Sopocki Tydzień Sztuki, na który składają się w tym roku trzy duże, ogólnopolskie aukcje i niezwykła wsyawa Rodina, to jedno z największych antykwarycznych wydarzeń w Polsce, na które przybywają do Sopotu zarówno miłośnicy sztuki jak i – coraz częściej – inwestorzy, traktujący ja jako korzystną lokatę kapitału. W sobotę, 13 sierpnia, w Galerii Sztuki Dawnej Sopockiego Domu aukcyjnego, o godzinie 17.00, rusza aukcja dzieł sztuki, na której wystawione zostanie 131 prac takich nazwisk jak: Teodor Axentowicz, Henryk Baranowski, Józef Brandt, Jan Cybis, Edward Dwurnik, Wojciech Gerson, Władysław Hasior, Wlastimil Hoffman, Stanisław Kamocki, familia Kossaków, Zygmunt Menkes, Igor Mitoraj, Marian Mokwa, Ferdynand Ruszczyc, Tadeusz Styka, Mela Muter, Włodzimierz Tetmajer, Wojciech Weiss.
- Liczba nazwisk z absolutnej czołówki dziejów polskiej sztuki to pewnego rodzaju fenomen. Podobnie jak jakość prac. "Rozpędzony Zaprzęg" Józefa Brandta, którego licytacja rozpoczyna się od 270 000 złotych, to stała pozycja podręczników historii polskiej sztuki – mówi Jacek Kucharski z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Podobnie jak wyceniony na 180 000 złotych, „Brzask” autorstwa Wojciecha Gersona.

 

Rozpędzony Zaprzęg Józefa Brandta

 

 
W sopockim domu aukcyjnym pojawił się także sławny „Kozak z ogarem i sokołem Juliusza Kossaka”. Praca wyjątkowa, bo przedstawiająca hetmana kozackiego Żmiję podczas polowania. Jerzy Kossak prezentowany jest z kolei bardzo znanym obrazem Bitwa pod Piramidami, namalowanym w 1928 roku, wycenionym na 115 000 złotych. Ponad 10 razy mniej trzeba zapłacić za sławny obraz Jerzego Kossaka „Ułan i Dziewczyna”. To jeden z serii niewielkich obrazów autora, nawiązujący do tematyki czasów napoleońskich i międzywojnia.
Skoro jesteśmy przy familii Kossaków, warto zwrócić uwagę na szkic , stworzony przez Wojciecha w 1927 roku. Praca przedstawia sławnego konia Józefa Piłsudskiego.
Wojciech Kossak malował ją, ponieważ otrzymał zlecenie na duży portret Piłsudskiego na jego sławnym rumaku. O pracach nad szkicami Kasztanki artysta tak wspominał w liście do żony: Wcale nie taka ostatnia ta staruszka Kasztanka, a te studia to będzie kopalnia złota. Zaczynam się do tego portretu palić, może być morowy. Po śmierci Kasztanka została wypchana, była w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego  jednak władze komunistyczne zlikwidowały ów manekin.

Wojciech Kossak „Kasztanka”

Kto lubi Kossaki w SDA może zobaczyć jeszcze „Araba”, „Szasera z Gwardii Napoleońskiej” i „Odwrót spod Moskwy”.

Mela Muter i autoportrety

Weekendowa aukcja to także dwa obrazy Meli Muter, czyli właściwie Marii Melanii Mutermilch z domu Klingsland, urodzonej 26 kwietnia 1876 w Warszawie, a zmarłej. 16 maja 1967 w Paryżu. – polskiej malarki żydowskiego pochodzenia, przedstawicielki modernizmu, portrecistki, od 1901 przebywającej na emigracji we Francji. Muter obracała się w kręgach paryskiej elity artystycznej i intelektualnej. Utrzymywała również kontakty z twórcami z École de Paris. Od 1902 jej obrazy pojawiały się na dorocznych zbiorowych wystawach w Paryżu, ale także w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Jej pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w 1912 w barcelońskiej Galerii José Dalmau. Od tego samego roku była członkinią paryskiego Société nationale des Beaux-Arts. Już w 1923 w warszawskiej Zachęcie zorganizowana została duża wystawa jej twórczości. Po śmierci ojca w 1924 przeszła na katolicyzm, przyjęła chrzest, a jej rodzicami chrzestnymi byli Lili i Władysław Reymontowie. W 1927 Muter przyjęła obywatelstwo francuskie. II wojnę światową przetrwała w Awinionie, a po jej zakończeniu powróciła do Paryża, gdzie nadal tworzyła, choć z mniejszą intensywnością, aż do śmierci. Wśród trzech prac na wystawie przedaukcyjnej w Sopocie pojawił się duży obraz „Swit w Maryslii”, przedstawiający tamtejszy port, a także namalowany w 1920, roku uznany „Portret Dziewczyny”, który sąsiaduje z wykonanymi podczas wojny „Kurami w koszyku” Jana Cybisa.

Mela Muter Świt w Marsylii

Ciekawą grupę prac stanowią portrety i autoportrety, między innymi autoportret Wlastimila Hoffmana, niezwykły – secesyjny portre Renee Estien autorstwa Tadeusza Styki, który miej więcej w tym samym czasie stworzył portret między innymi Poli Negri.

Tadeusz Styka - Renee Estien

Inwestorów przyciągną z pewnością dwie bardzo ciekawe prace Wincentego Wodzinowskiego. To dwa zorientowane na siebie, portrety młodych kobiet, będące pochodzącymi z rodzinnej kolekcji, wizerunkami Krystyny i Wincentyny – córek artysty. Namalowane w 1931 roku należą do wyjątkowych przedstawień w dorobku malarza.

W SDA możemy podziwiać także bardzo ciekawy, bardzo stonowany, portret damy, autorstwa Teodora Axentowicza i portret Krystyny Kubaszewskiej, namalowany w okupowanym Krakowie w 1944 roku, przez Eugeniusza Eibischa.

Zupełnie inne są kipiące kolorami, powojenne prace Elbischa, prezentowane na wystawie przedaukcyjnej w Sopocie. Warto przy tej okazji wspomnieć, że to właśnie Elbisch zaprosił do Polski w 1948 roku na Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, Pablo Picasso i Paula Eluarda.

W stronę współczesności

Zdecydowanie bardziej współczesne prace Józef Szajny, Igora Mitoraja i Adama Smolany przenoszą nas do kolejnej aukcji – Sztuki XXI wieku, która odbędzie się po sąsiedzku z klasyką, także w Sopockim Domu Aukcyjnym na ul. Boh Monte Cassino, 13 sierpnia, o godzinie 19. Cena wywoławcza wszystkich wystawionych na aukcji prac to 1500 złotych. To pewnego rodzaju zwyczajowy zabieg, ponieważ prace, prezentowane na wystawie przedaukcyjnej,stworzone zostały przez autorów, osiągających rekordowe wyniki na aukcjach. W sobotę o 19 licytowane będą tak popularne współczesne nazwiska jak Zofia Błażko, Aleksandra Hońko, Bartłomiej Koter, Sandra Arabska, Andrzej Zygadło, czy grupa artystyczna „The Krasnals”.

Sopocki Tydzień Sztuki uzupełnia Aukcja Designu, która ruszy 20 sierpnia w gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego, przy ulicy Długiej 2/3, oraz wielka wystawa praca Auguste Rodin, sławnego francuskiego artysty, ojca nowoczesnej rzeźby, która rozpocznie się w Galerii Modern Sopockiego Domu Aukcyjnego 19 sierpnia.

Szczegółowe katalogi aukcji i wystaw znajdują się na stronie: http://www.sda.pl/

B. fot: Sopocki Dom Aukcyjny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/12502-sopocki-tydzien-sztuki-kasztanka-i-niezwykle-autoportrety