Niezwykłe tajemnice archeologicznego sezamu w Wilkowie

 
 
Archeolodzy z muzeum w Lęborku,  pracujący na cmentarzysku Wilkowie Nowowiejskim  odsłaniają kolejne zabytki. Niedawno natrafili na  grób mężczyzny z dobrze zachowanym pasem, jego licznymi okuciami z brązu oraz sprzączką. Pochówek pochodzi z końca II wieku naszej ery.
 
Najnowszym i przy okazji bardzo zaskakującym odkryciem w Wilkowie jest najstarszy jak dotąd pochówek na cmentarzysku – kamienny grób skrzynkowy, mieszczący dwie popielnice. Obiekt datowany jest na tzw. fazę wielkowiejską tj. okres pomiędzy kulturą łużycką a pomorską; czyli pierwszych zmarłych w obrębie wielokulturowej nekropoli w Wilkowie pochowano pomiędzy 800 a 700 r. p.n.e.
 
O cmentarzysku w Wilkowie archeolodzy przypomnieli sobie dwa lata temu. Już przed wojną na terenie żwirowni niemieccy badacze przeszłości natrafiali na ciekawe artefakty z okresu wpływów rzymskich. Co ciekawe, cmentarzysko działało od epoki kamiennej, aż do XII wieku naszej ery!
(Red) Bg, Muzeum w Lęborku fot: Muzeum w Lęborku
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Tagi: