Do sieci trafi wkrótce 1400 zdjęć eksponatów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Dzięki nowej pracowni fotograficznej ponad 1400 cyfrowych zdjęć zabytków Muzeum Historycznego Miasta Gdańska trafi do sieci pod koniec 2016 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera z dniem 05.10.2016 r. pracownię digitalizacji zbiorów. Jest to czwarta pracownia dokumentacji cyfrowej zbiorów wśród gdańskich muzeów, a druga wyposażona w średnioobrazkowy aparat cyfrowy. Koszt został pokryty z dotacji celowej przekazanej przez Gminę Miasta Gdańsk oraz ze środków własnych Muzeum.

-Pracownia digitalizacji MHMG przeznaczona jest do realizowania digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego na poziomie technicznym odpowiadającym wiodącym instytucjom w kraju, co zapewniło merytoryczne wsparcie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Rozpoczęcie jej działalności jest elementem realizowanej od maja 2016 r. cyfrowej strategii MHMG. Polega ona na możliwie najszerszym udostępnieniu zasobów cyfrowych służącemu rozwojowi społeczeństwa informacyjnego. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Dotacja Gminy Miasta Gdańsk umożliwiła sfinansowanie nowoczesnej infrastruktury IT umożliwiającej realizację zadań statutowych Muzeum. Wśród zakupionego sprzętu warto wymienić średnioobrazkowy aparat cyfrowy z zestawem obiektywów stałoogniskowych, komputerowe stacje graficzne oraz system oświetlenia studyjnego.

- Dzięki zakupionemu sprzętowi w nadchodzących latach wykonamy zdjęcia blisko 24 000 muzealiów. Z końcem 2016 r. ponad 1400 obrazów cyfrowych zostanie udostępnione na przygotowywanym obecnie portalu www.dziedzictwo.pomorze.pl. Prace nad digitalizacją umożliwiło nam dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa. W następnym etapie będziemy ubiegać się o środki na budowę i uruchomienie dedykowanego portalu prezentującego nasze zbiory w jakości dorównującej aktualnym trendom w europejskim muzealnictwie. – mówi Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji.

Udostępnianie zasobów muzealnych on-line nie jest nowym trendem. W 2008 roku w Gdańsku powołano Międzymuzealną Grupę ds. Digitalizacji DigiMuz, która współtworzy na szczeblu krajowym strategię udostępniania zbiorów on-line. Grupa zrzesza największe pomorskie muzea – w tym także MHMG.

Przy tak licznym wsparciu pierwsze efekty działalności nowej pracowni Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie można zobaczyć już wkrótce w sieci za pomocą komputera, tabletu, czy nawet telefonu. Będą to wysokiej jakości zdjęcia wraz z opisami zabytków, które będzie można wykorzystywać nieodpłatnie w celach niekomercyjnych. W wypadku użytkowania komercyjnego wymagany będzie zakup licencji. Najwięcej na digitalizacji skorzysta zwykły użytkownik – szybko i bez problemu dotrze do dziedzictwa Gdańska, którym opiekuje się jedno z największych w Polsce muzeów miejskich. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: