III Dzień Osadnika w sercu Żuław

Już po raz trzeci w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się Dzień Osadnika. Jest to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, które ma zachęcić mieszkańców do wspólnego pochylenia się nad historią regionu. Organizatorzy zapraszają w sobotę, 1 października 2016 r.

Wspominając wydarzenia z roku 1945, maszerując wspólnie w uroczystym przemarszu, uczestnicy oddadzą hołd rodzicom, dziadkom i pradziadkom, doceniając ich trud, pracę i odwagę. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do przebrania się w stroje z epoki i wspólnego świętowania.

Obchody rozpoczną się na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej około godz. 11.30. Na przybyłych mieszkańców czekać będą członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze. Widzowie przebrani w stroje osadników będą mogli liczyć na wspólne odgrywanie scen z przybycia na ziemie odzyskane pierwszych przesiedleńców.

O godz. 12.00 rozpocznie się przemarsz ulicami: Kolejową, Warszawską i Sienkiewicza pod obelisk Żuławskich Osadników, gdzie złożone zostaną kwiaty. Następnie, z towarzyszeniem popularnych pieśni z lat 40. XX w. i przy akompaniamencie pianina, wszyscy przejdą ulicami Wejhera i Kopernika pod Żuławski Park Historyczny. Na miejscu będzie pamiątkowe zdjęcie i poczęstunek przygotowany przez żuławskie gospodynie i uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

W programie znalazły się także ciekawe historyczne wykłady o czasach powojennych na Żuławach. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił m.in. w robieniu laleczek szmacianych i grze w kapsle.

Ważnym elementem święta będzie otwarcie przez Jacka Michalskiego, burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego,nowej wystawy w Muzeum Żuławskim, dotyczącej powojennych wydarzeń w regionie. Obchody zakończą się projekcją filmu „Prawo i pięść", o godz. 1.00, w Żuławskim Ośrodku Kultury.

 

III Dzień Osadnika

  • 1 października 2016 r.
  • Nowy dwór Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: