Międzywodzie - morze oddało wrak – niezwykłe zdjęcia!

Pozostałości kadłuba 27 metrowego statku, datowanego wstępnie na XIX wiek, wyrzuciło morze w Międzywodziu w Województwie Zachodniopomorskim. To już kolejna ciekawa pozostałość po jednostce morskiej, odnalezionej niedawno na zachodnim wybrzeżu Bałtyku
 
Wrak z Międzywodzia to najprawdopodobniej pozostałość niewielkiego, około 27 metrowego przybrzeżnego statku handlowego. Jego pokazanie się nie jest zaskoczeniem. Morze już wcześniej pokazywało jego spore fragmenty. Było go też widać podczas lotów samolotem.
 
- Dębowa konstrukcja, na którą składa się między innymi ośmiometrowa stępka, została teraz poważnie przemieszczona w stronę wyspy Wolin – mówi Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej – Pozostałości nie przetrzymają kolejnego sztormu, dlatego musimy je podnieść i wydobyć. To jedyna metoda na jego ocalenie. Wiele elementów już odpłynęło.
Muzeum poinformowało o wraku poinformowano Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urząd Morski, który zadeklarował pomoc w jego wydobyciu.
 
- We wtorek będziemy się konsultować jak go zachować. Takie znalezisko niesie ze sobą duże koszta zabezpieczenia. Na szczęście konstrukcja jest mocno zasolona, przez co twarda jak skała.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, otwarte 10 lat temu to jedno z najdynamiczniejszych małych muzeów na polskim wybrzeżu. Muzealnicy mają tam co robić. Choćby przez fakt, że działo się ciągle bardzo intensywnie od prehistorii aż do II Wojny Światowej. W najbliższym czasie Muzeum pokaże brązowy skarb sprzed ponad 4000 lat, znaleziony na okolicznych torfowiskach.
 
Więcej o tym, co dzieje się w muzeum na http://www.mhzk.eu/ Warto także osobiście odwiedzić placówkę. Choćby przy okazji wizyty w niezwykłej katedrze z 1176 roku.
(red) BG
Fot Grzegorz Kurka, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

 

Więcej zdjęć wraku w naszej galerii:http://www.strefahistorii.pl/gallery/4171-niezwykle-zdjecia-wraku-z-miedzywodzia-w-woj-zachodniopomorskim


 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: