Półmetek badań archeologicznych na Westerplatte

 Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zaprezentował dziś na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej, wyniki prowadzonych tam badań archeologicznych. Pokazano między innymi oryginalne okno ze zbombardowanej Wartowni nr5 i elementy wyposażenia obrońców składnicy w 1939 roku

 W warstwach archeologicznych znaleziono między innymi magazynki i ładowak do RKM Browning. Niewątpliwą ciekawostką jest znalezienie starych ołowianych pocisków, pochodzących zdecydowanie z czasów sprzed końca  XIX wieku, kiedy Westerplatte rozwijało się jako kurort. Według dyr Podhorskiego, najcenniejsza jest rama okienna z fragmentami zbrojonego szkła, pochodząca z Wartowni nr 5.

 

- Pozyskaliśmy wiele elementów wyposażenia i łuski z rozbitej Wartowni nr 5. Udało nam się także, dzięki badaniom nieinwazyjnym, dotrzeć do zarysu fundamentów Willi Oficerskiej. Odkopaliśmy je i zadokumentowaliśmy - mówi dyrektor muzeum Mariusz Wójtowicz Podhorski. - Badania, prowadzone w zgodzie ze wszystkimi koniecznymi pozwoleniami, zakończą się  komisją konserwatorską która zdecyduje co dalej stanie się z odkopanymi reliktami składnicy.

(RED) fot: Bartosz Gondek, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: