Skarb z epoki brązu w kamieńskim muzeum

Naszyjnik, cztery naramienniki, dwie bransolety oraz obusieczny topór z epoki brązu można oglądać na nowej wystawie w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Skarb został odkryty w ubiegłym roku przez mieszkańca Dziwnowa.
 

- Prawdopodobnie skarb został zdeponowany celowo ok. 4 tys. lat temu. Być może było to wotum poświęcone bóstwom natury złożone podczas przesilenia letniego lub zimowego. Podobne znaleziska są częste na terenie północnych Niemiec, Danii oraz Skandynawii, ale w Polsce należą do rzadkości. To pierwsze tego typu odkrycie na naszym terenie po II wojnie światowej - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

Kurka podkreśla, że niezwykle cennym obiektem jest symetryczny wydłużony obusieczny topór z otworem na stylisko. - To jeden z dwóch toporów tego typu w Europie. Podobny obiekt został odnaleziony w Meklemburgii - powiedział.

Jak zaznacza dyrektor kamieńskiego muzeum prezentowane artefakty należą do unikatowych w skali kraju. - Obiekty, które mamy związane są z najstarszymi kulturami z epoki brązu i należy je zaliczyć do jednych z najstarszych w Polsce - dodaje.

Ozdoby kobiece oraz topór zostały odkryte we wrześniu 2015 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego przez mieszkańca Dziwnowa. Mężczyzna, poszukując w lasach pozostałości po 2 dywizji piechoty walczącej w okolicach Kamienia Pomorskiego, odkrył skarb z epoki brązu. Zachodniopomorski Konserwator Zabytków Ewa Stanecka ze względu na wartość znaleziska zdecydowała się wystąpić do Ministra Kultury o przyznanie mu nagrody.

Jak zaznacza dyrektor Kurek, ze względów bezpieczeństwa szczegółowe informacje dotyczące odkrycia nie są podawane. - Miejsce znalezienia ozdób kobiecych oraz toporu zostało wpisane do Archeologicznego Zdjęcia Polski. Oznacza to, że zostanie wytyczona strefa archeologiczna. Jeśli w przyszłości ktokolwiek chciałby rozpocząć jakiekolwiek prace ziemne, to będą się one odbywać pod kontrolą archeologa - zaznaczył.

Ekspozycja „Z pradziejów ziemi kamieńskiej” prezentuje także inne znalezisko z epoki brązu, które odkryto w 2009 r. na terenie gminy Karnice. - Podczas oczyszczania rzeki natrafiono na obiekty datowane na okres 1500 – 700 p.n.e. To m.in. 10 niezwykle rzadkich krążków, tzw. guzów-krępulców. To największa w Polsce kolekcja tego typu ozdób z tej epoki. Wśród prezentowanych zabytków znajduje się również grot włóczni, dłuto, siekierka symetryczna oraz siekierka z tulejką - wymienił dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

fot. Andrzej Różycki/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: