Arche-fakty i artefakty w Świętym Janie

W Centrum św. Jana w Gdańsku oglądać można wystawę zatytułowaną „Arche-Fakty, prace Janusza Dembowskiego i Artefakty, eksponaty Muzeum Archeologicznego w Gdańsku". Ekspozycję przygotowaną z okazji 1050-lecia chrztu Polski oglądać można do 11 listopada 2016 r.

Janusz Dembowski (ur. w 1953 r.) – ukończył Wydział Rzeźby w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP w Gdańsku; dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 r. w pracowni Jerzego Zabłockiego.  

Artysta miał dużo wystaw w kraju i za granicą. Jego twórczość to realizacja i ekspresja poetyckich wizji dotyczących otaczającej go rzeczywistości. Prace komponuje z materiałów naturalnych, takich jak czarny dąb i kamień – te dwa naturalne materiały tak zafascynowały Janusza Dembowskiego, że stworzył z nich „Arche-Fakty".

Dembowski staje się archeologiem, wydobywa na powierzchnię zapomniane – zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne – Wszechobecne. Wydobyć – zapisać, przekazać innym – oto cel archeologa-artysty.

Pęknięcia na czarnym dębie zapraszają go do komponowania i odkrywania drzewa na nowo. Kamienie wymuszają podejście formalno-rzeźbiarskie. Rzeźbiąc „twarz" chce sprowokować myślenie patrzącego, skierować je na temat człowieka, spraw z nim związanych, a nie opis głowy jako części anatomicznej. Kamień to nie tylko surowiec. Toczony przez tysiące lat, wyklepywany przez czas – jest już zapisem przeszłości. 

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku także prezentuje przeszłość: wytwory rąk ludzkich, autentyczne świadectwa życia w czasach Mieszka i św. Wojciecha – „Artefakty". Obie części wystawy w Centrum św. Jana stanowią artystyczno-naukowy hołd dla naszych pradziadów.

„Arche-Fakty, prace Janusza Dembowskiego
i Artefakty, eksponaty Muzeum Archeologicznego w Gdańsku"

  • wystawa z okazji 1050-lecia chrztu Polski
  • czynna do 11 listopada 2016 r.
  • codziennie w godz. 10.00-18.00
  • Centrum św. Jana w Gdańsku
  • ul. Świętojańska 55

fot. wikipedia commons CC BY 2.0

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: