Seniorzy zadbali o niemiecki cmentarz

 To dopiero dobra robota! Słuchacze Uniwersystetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim uporządkowali i odsłonili nieczynny poniemiecki cmentarz ewangelicki w podkamieńskim Grabowie. Przy okazji wyszło wiele ciekawych nagrobków i pomników

Początki tej znajdującej się za bazą Spółdzielni Kółek Rolniczych nekropolii sięgają najprawdopodobniej 1918 roku kiedy to stanął na niej, zachowany do dziś, niewielki kopiec z pomnikiem upamiętniającym poległych podczas pierwszej wojny światowej mieszkańców wsi. Dookoła kopca znajdują się otoczaki. Na trzech z nich wyryto nazwiska poległych – E. Gruel, E. Hoefs i W. Thur. W trakcie prac porządkowych na cmentarzu nie odnaleziono najstarszej płyty grobowej z 1935 roku, która została ujęta w karcie cmentarza sporządzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie w 1997 roku. Odkryto za to dwie inne nie ujęte w powyższej karcie. Pierwsza – Gustava Placka (1870-1938) oraz druga - małżeństwa Friedricha (1859-1938) i Emilie (1864-1942) Stange. Na cmentarzu słuchacze UTW zebrali również blisko dziesięć worków śmieci.  Kolejna akcja UTW to porządkowanie opuszczonych grobów znajdujących się w  nekropoli w Kamieniu Pomorskim, na którym leżą  osoby zasłużone i pionierzy Ziemi Kamieńskiej.

(red) fot Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: