Czwartki w Historycznym - promocja książki o oknach

Okna są jednym z najważniejszych detali architektonicznych, zajmują znaczną powierzchnię elewacji budynków, wpływają na ich estetykę, towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich forma i dekoracja zmieniały się z biegiem lat pod wpływem panujących stylów w architekturze i sztuce jak i rozwoju technik wytwórczości poszczególnych elementów. W książce "Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności. Stolarka, oszklenie, okucia" ukazano historyczny rozwój stolarki okiennej w Gdańsku wraz ze wszystkimi jej detalami.

W powszechnej opinii panuje opinia, że w Gdańsku nie zachowały się oryginalne, zabytkowe okna. Jednak skrupulatne badania historyczne, konserwatorskie i architektoniczne oraz kwerendy w muzealnych magazynach, a czasami poszukiwania na strychach, w ruinach czy wręcz w śmietnikach doprowadziły do pozyskania wielu detali okiennych (nawet tych najdawniejszych z XIII w.) jak i wzbogacenia wiedzy o nich. Wiedza ta okazała się ta tak duża i cenna dla historii Gdańska oraz jego architektury, że stała się treścią pracy doktorskiej, a następnie książki.

Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek 10 listopada o godzinie 17 w Domu Uphagena. Wstęp wolny 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: