Dzień Niepodległości z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

W Dzień Niepodległości Muzeum Historyczne Miasta Gdańska będzie otwarte dla zwiedzających w godzinach 11:00-16:00. Jak co roku otwarte będą oddziały: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Nauki Gdańskiej.
 

W przeciwieństwie do lat ubiegłych zwiedzanie oddziałów Muzeum będzie kosztowało symboliczną złotówkę.

„Rok 2016 jest rekordowy jeśli chodzi o frekwencję. Odwiedziło nas do tej pory więcej osób niż w latach poprzednich. Muzeum jest jednostką samorządową, a więc de facto państwową. Symbolicznie włączamy się w obchody Dnia Niepodległości, święta państwowego i święta wszystkich Polaków, zapraszając gdańszczan do naszych Oddziałów. Mieszkańcy naszego miasta mogą nadal zobaczyć kilka ciekawych propozycji.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W Dworze Artusa można zobaczyć wystawę „Gdańsk i Krzyżacy w 550. Rocznicę II pokoju toruńskiego”. Zaprezentowano dwie Bitwy pod Grunwaldem z II połowy XIX w. – szkic Jana Matejki oraz obraz Aleksandra Rittera von Bensy Młodszego, które pokazują dwie perspektywy postrzegania tej przełomowej bitwy – polską i krzyżacką, liczne księgi, dokumenty oraz medale. Widz dowie się też w jaki sposób wizerunek krzyżaków wykorzystywała propaganda PRL.

W Ratuszu gości wystawa czasowa „Różne drogi odbudowy…” uzupełniona o treść „Gdańskie drogi odbudowy”. Niewielka wystawa posterowa uzupełniona o obrazy stawia pytania nie o przeszłość wybranych miast Polski i Frankonii w Niemczech, ale o ich przyszłość. Szczęśliwie dla gdańszczan nie powróciły jeszcze obrazy Vredemana de Vries z Sali Czerwonej. Zwiedzający Ratusz Głównego Miasta Gdańska mają jedną z ostatnich okazji, aby zobaczyć odsłonięte średniowieczne freski, które pierwotnie zdobiły Salę. Ta okazja zdarza się raz na dekadę.

Wyższe kondygnacje Domu Uphagena (Muzeum Wnętrz Mieszczańskich) wypełnione są średniowiecznymi i nowożytnymi oknami oraz okiennicami. Wraz z bogatą warstwą opisową stanowią trzon wystawy czasowej „Między domem a światem…”, którą można obejrzeć do 30.11.2016 r. Ponad to atrakcją są bogato zdobione wnętrza domu jednego z najbardziej znanych gdańszczan – Jana Uphagena.

Siłą Muzeum Bursztynu jest magia spetryfikowanej żywicy, która przyciągała i przyciąga nad Bałtyk ludzi z całego świata. Wnętrza wypełnione są dźwiękiem, zapachem oraz dobranym światłem, zabytkami sztuki od epoki kamienia po czasy współczesne. Niewielu z gdańszczan pamięta, że budynek pełnił funkcje więzienne. W drugiej części budynku znajduje się niewielka wystawa prezentująca w półmroku i dźwiękach cel więziennych te zapomniane dzieje.

Muzeum Poczty Polskiej od 1 września 2016 r. wzbogaciło ofertę o dedykowany temu Oddziałowi audioprzewodnik. 1,5 godzinna narracja zabierze gości w świat Wolnego Miasta Gdańska i II Wojny Światowej we wspomnieniach Polaków - świadków tych wydarzeń oraz ich potomków. Dzięki temu narzędziu ten oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zwiedza się ciekawiej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: