Piątkowy odlot z Sobieszewa

Kto ma ochotę przy piątku odlecieć gdzieś, gdzie jest nieco cieplej? Dziś w Gdańsku robi się to z nowoczesnego lotniska w Rębiechowie. Przed wojną najdalej polecieć można było z lądowiska wodnosamolotów w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej. Na przykład wielkim Dornierem Do X
 
Stworzenie  na Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej lądowiska dla wodnosamolotów możliwe było w związku z powstaniem w 1840 roku ujścia Wisły Śmiałej, oraz wykonaniu w latach 1891 – 1895 przekopu Wisły. W ten sposób w okolicach powstałej w ten sposób Wyspy Sobieszewskiej, powstał spokojny i długi akwen wodny. Idealny do startu dużych maszyn na pływakach. Starania senatu Wolnego Miasta Gdańska zaowocowały budową portu lotniczego z którego można było polecieć między innymi do Królewca, Hamburga, czy Skandynawii. Port powstał w sąsiedztwie osady Górki Wschodnie. Pierwszy lot wykonano tutaj w czerwcu 1925 roku.
 
Lądowisko działało z krótkimi przerwami do wybuchu wojny. Lądowały tu bardzo różne wodnosamoloty. Między innymi znany z filmow wojennych Ju 52. Oczywiście w wersji na pływakach. Najciekawszą maszyną, jaka pojawiła się w Sobieszewie,  był jednak słynny transatlantycki Dornier Do X, któy pojawił się na Wiśle 6 lipca 1932 roku i pozostał tutaj przez tydzień.
 
(żródło www.forumdanzig.org)
Do X był wówczas największym i najcięższym samolotem świata. Na pokład mógł zabrać rekordową wówczas liczbę 160 pasażerów. Co ciekawe, mimo że budowę sfinansowało niemieckie ministerstwo transportu, jego budowa odbywała się w Szwajcarii. Było to podyktowane ograniczeniami, narzuconymi Niemcom przez Traktat Wersalski. Pierwszy lot wielkiego Dorniera odbył się 12 lipca 1929 roku z załogą złożoną z 14 osób.
 
21 października 1929 roku wykonany został lot ze 169 osobami na pokładzie w tym ze 150 pasażerami. Na początku 1930 roku Dornier odbył dwuletnią podróż promocyjną poprzez Holandię, Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Portugalię, Zielony Przylądek, Brazylię do USA. Powrót do Niemiec nastąpił 24 maja 1932 roku. Zaraz potem Do X przeleciał na Wyspę Sobieszewską. Łódź latająca została wówczas udostępniona do zwiedzania, a 12 lipca 1932 odbyła lot okrężny nad Sopotem.
 
(red) bg fot: Wikipedia, Forum Danzig, Youtube
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: