Tajemniczy wrak starszy niż myślano?

W najbliższą środę w Międzywodziu w Województwie Zachodniopomorskim,  rozpocznie się akcja odsłaniania, dokumentowania i transportowania z brzegu pozostałości 27 metrowej jednostki morskiej, którą w październiku odsłoniły sztormy
 
- Wszystko jest już dograne. Łódź przetransportuje prywatna firma i bardzo życzliwy przedsięwzięciu Urząd Morski. Potem wykonana zostanie pełna dokumentacja wraku, łącznie z fotografiami z drona i 3D – wyjaśnia Grzegorz Kurka z Muzeum Ziemi Kamieńskiej. - Łódź trafi na marinę w Kamieniu Pomorskim. Mamy też gotowe wytyczne odnośnie konserwacji, przekazane  z Muzeum Narodowego.
 Muzeum Ziemi Kamieńskiej przygotowuje już wystawę na temat wydobycia i transportu łodzi, oraz jego historii. Pobrano też próbki do dendrochrologiczne, aby ustalić wiek jednostki.
- Być może jest starsza niż zakładany pierwotnie XIX wiek. Rychło się o tym przekonamy – mówi Grzegorz Kurka.
27 metrowy wrak nie jest jedynym znaleziskiem pozyskanym przez dynamicznych muzealników z Kamienia Pomorskiego. W ostatnich dniach do zbioru muzeum trafił kolejny kilkumetrowy fragment łodzi, wyłowiony przez rybaków podczas trałowania. 
Otwarte  10 lat temu Muzeum Ziemi Kamieńskiej to jedno z najdynamiczniejszych małych muzeów na polskim wybrzeżu.  Oprócz akcji zabezpieczenia łodzi, ostatnim sukcesem muzeum jest choćby pozyskanie i ekspozycja brązowego skarbu sprzed ponad 4000 lat.
(RED) BG, fot: Grzegorz Kurka, Muzeum Ziemi Kamieńskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: