Amsterdam materialny i Amsterdam mityczny. Wykład Jacka Friedricha

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 21 grudnia 2016 r. Jacek Friedrich poprowadzi wykład w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje". Bohaterami spotkań są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne. Wstęp – wolny.

„Miasta, mity, mistyfikacje" to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. W listopadzie dr Jacek Friedrich opowie o Amsterdamie. W grudniu dr Łukasz Sadowski przybliży wietnamski Sajgon.

 

– Obok Amsterdamu materialnego istnieje drugi – mityczny. Amsterdam Rembrandta, Spinozy, Kompanii Wschodnioindyjskiej, Anny Frank. A także Amsterdam czerwonych latarni i portu z pieśni Brela – mówi Jacek Friedrich. – Amsterdam kojarzymy na ogół z wysokimi kamienicami odbijającymi się w malowniczych kanałach. To oczywiście prawda o tym mieście i jego architekturze, jednak nie cała. Już w XIX wieku podjęto próby zmodernizowania Amsterdamu, a w wieku XX miasto stało się powszechnie podziwianym wzorcem konsekwentnego planowania przestrzennego i troski o wysoką jakość architektury – dodaje.

Miasta, mity, mistyfkacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich

  • 21 grudnia 2016 r., środa, godz. 19.00
  • Amsterdam – dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni)
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • Długi Targ 39/40 w Gdańsku
  • wstęp – wolny
  • /fot. mat. prasowe IKM

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: